Stojíte před rozhodnutím, jaké zimní boty vybrat pro dítě? Výběr vhodné obuvi je skutečně velmi důležitý. Nevhodné výrobky mohou, jak vyplývá ze zkušeností lékařů, ohrozit vývoj dětské nohy. To navíc v pozdějším věku může vést podle fyzioterapeutů i k přetěžování páteře a s tím spojenými bolestmi. Jak vybrat ty správné boty na zimní období?

Kdy dítě potřebuje první boty

Na samém počátku zpravidla stojí rodiče před otázkou, kdy vlastně potomek boty potřebuje. Mělo by je mít už miminko, které nechodí?

Lékaři doporučují pořídit boty až v době, kdy dítě nohu plně zatěžuje a chůzí už tráví většinu dne. Což může přibližně nastat kolem roku života. Pokud děti teprve lezou, obuv nejen není nutná, ale dokonce není vhodná. Bota totiž brání ve správném postavení kotníku.

Jakmile ale přijde vhodný čas, je nutné se porozhlédnout v pestré nabídce modelů. V tomto ohledu je zapotřebí mít na paměti především skutečnost, že dítě obuv běžně podrobí mnohem vyšší zátěži než dospělý člověk. Je tedy pravděpodobné, že obuv stihne zničit dříve, než z ní vyroste.

Stát před rozhodnutím, které boty jsou pro dítě vhodné, můžete tedy poměrně často. Navíc budete muset počítat i se sezónními proměnami dětského botníku.

Jaké vlastnosti by měly mít dětské boty vzhledem k materiálu

Dítě v zimním období upotřebí dokonce dva typy bot. Jedny by měly být určeny do sněhu a druhé do mrazu. Nepromokavá dětská zimní obuv je praktická do sněhu. Vyrábí se zpravidla ze syntetických materiálů, jako je například polyuretan a polyester.

V této kategorii obuvi můžeme dále rozlišit modely ošetřené zátěrem a boty membránové. Boty se zátěrem jsou levnější, nicméně nejsou dostatečně prodyšné a jejich požadované vlastnosti se časem vytrácejí.

Oproti tomu obutí s membránou dítěti vydrží, navíc jsou i adekvátně prodyšné. U výrobku by v takovém případě měly být navíc uvedeny hodnoty definující pro vaši lepší představu před koupí vlastnosti membrány. Ty by měly odpovídat nejlépe 10 000 mm vodního sloupce a prodyšnosti 10 000 gramů vodní páry na metr čtvereční za 24 hodin.

Už jste četli?  Proč jsou závěsná odpočívadla pro kočky tak oblíbená

Boty do mrazu je nejlépe pořídit kožené ve vyšším provedení s hrubší podrážkou. Ta zajistí, že dítěti na namrzlém povrchu neuklouzne noha.

O zateplení se pak v obuvi postará typicky syntetická výstelka nebo fleecová podšívka. Typicky mívá podobu kožíšku s delším vlasem, nicméně podšívka může být i hladká. Pak je zateplení ukryto až pod ní.

Podrážka musí respektovat dětskou nožku z hlediska tvaru. Zároveň by měla dostatečně izolovat a zachovávat si flexibilitu pro volný pohyb.

Jak vybrat správnou velikost dětské boty

Klíčovým faktorem výběru každé boty, a to nejen té dětské, je jednoznačně správná velikost. Ta v zimě souvisí pochopitelně nejen s tím, jak dítěti vyroste noha, ale také s tím, kolik toho bude mít v botě ještě oblečeno.

Tento volný prostor se správně nazývá jako tzv. nadměrek. Umožňuje volný pohyb chodidla a jeho růst, je proto mimořádně důležitý. Vypočítat bychom ho měli jako rozdíl mezi hodnotou změřené délky obuvi a délky chodidla.

Nadměrek je skutečně nutné změřit, nikoli odhadovat pohmatem. Minimálně by měl činit 5 mm, u zimních bot je to však vzhledem k faktorům nastíněným výše více – mezi 10 až 15 milimetry.

Ovšem pozor, nikdy ne větší. Zásadně špatná je myšlenka pořídit boty o velikost větší s tím, že dítě do nich v čase „doroste“. Noha ve větší botě nemá dostatečnou oporu. Našim nejmenším se v takovém obutí i špatně chodí, neboť zimní obuv je sama o sobě konstrukčně už robustní dostatečně.

Design při nákupu nepřeceňujte

Praktickým doplňkem může být taktéž vyjímatelná stélka, kterou lze snadno vysušit, případně reflexní prvky.

Paradoxně na první pohled nejvíce viditelný je samozřejmě design. Ten bývá často mimořádně líbivý, aby nadchnul i samotné děti. Potomka pochopitelně k rozhodování přizvat můžete a jeho názor si vyslechněte.

Konečné slovo by však vždy měl mít u nákupu rodič. Ani my sami bychom se pak neměli dát zlákat pestrými barvami, roztomilými potisky nebo působivými detaily, jako jsou svítící podrážky. Prvořadá je skutečně funkčnost každé dětské boty.

Kde vybrat nejlepší dětskou zimní obuv? Široký sortiment za příznivé ceny naleznete v obchodech značky CCC. Tento prodejce nabízí jednak širokou síť kamenných poboček, ale také vlastní e-shop, kde dětské boty pořídíte pohodlně online.