Obchodní ceny veškerého sortimentu i služeb se stále zvyšují a v případě mnoha českých rodin neúměrně k jejich příjmům. Jednou z poměrně vysokých položek v rozpočtu domácnosti jsou ceny za energie – elektřinu a plyn. Jak šetřit elektřinou? Vyměňte spotřebiče a investujte do úsporných technologií, anebo alespoň změňte některé z dosavadních každodenních návyků.

Úspora energie

Pojďme se podívat blíž na situace, kdy vám elektrická energie „utíká“, aniž byste si to pořádně uvědomovali.

Naprostá většina elektrospotřebičů, které po použití vypnete, zůstává i tak v pohotovostním režimu (stand-by) – televizor, počítač, nabíječka, kterou necháte v síti, rádio, varná konvice, hudební přehrávač a spousta dalších přístrojů a elektronických zařízení, které dnes a denně doma využíváte. Když jim nevytáhnete přívod ze zásuvky, anebo nevypnete hlavní spínač, pěkně si proud chroupou dál. Namítnete, že takový úbytek elektřiny není příliš velký, avšak spočítáte-li ho za všechny elektrické zdroje, uvidíte, kolik korun to udělá za rok. Ta částka není zrovna nejnižší.

Máte-li však spotřebiče, vyrobené a prodávané v EU po roce 2013, už by vás stand-by režim trápit nemusel – limity byly velice zpřísněny a při pohotovostním režimu by měly spotřebiče odčerpávat maximálně 0,5 – 1 watt.

jak-usetrit-v-domacnosti

Jak ještě šetřit elektřinou?

  • Máte-li možnost vybrat si pro svou práci či vyhledávání na internetu buď stolní PC, anebo notebook, zvolte raději ten – má až o ¾ nižší spotřebu energie než osobní počítač.
  • Ještě jste nevyměnili klasické žárovky za „ledky“ nebo za úsporné zářivky? Pak už je nejvyšší čas!
  • Odebíráte elektrický proud ve dvoutarifní sazbě? Potom se naučte používat pračku, sušičku a myčku nádobí v době odběru nízkého tarifu – stačí k tomu využít tlačítko odložený start, kterým už dnes disponuje převážná část bílých elektrospotřebičů. 
  • V případě nespokojenosti s cenami stávajícího dodavatele elektřiny a plynu, ho můžete snadno vyměnit za jinou společnost, která vám nabídne výhodnější podmínky. Časy se mění, s nimi i ceny, ale také nabídky na současném trhu – vyberte si (třeba právě na internetu na srovnávacích webových stránkách) takového dodavatele, který vám nabídne služby za nejnižší tarify.
Už jste četli?  14 tipů pro výběr zahradního traktoru

Přečtěte si i další tipy, jak ušetřit v domácnosti.