Přemýšlíte, jak ušetřit v domácnosti? Pokud to s úsporami myslíte vážně, bude nutné, abyste trošku změnili svůj život. A začít můžete od zdánlivých maličkostí, až k těm zásadním úsporám.

 • Dopřáváte si denně příjemnou koupel, tj. plnou vanu teplé vody? Zkuste místo toho, alespoň občas, sprchování vlažnou vodou – ušetříte značné množství této, čím dál tím vzácnější tekutiny, a také peníze za její ohřev. Navíc je to pro organismus zdravější.
 • Neperte každodenně jen pár kousků prádla, ale využijte celou kapacitu pračky 1 – 2x týdně; tím, že omezíte četnost praní, snížíte spotřebu elektřiny, vody, pracího prostředku – což má i kladný ekologický dopad. Vodu si nechte raději především na pití.
 • Nakupujte po internetu – při osobní návštěvě prodejny nakoupíte většinou i to, co tak nutně nepotřebujete, neboť s vámi nakupují i vaše oči a chuťové pohárky. Při objednaném nákupu vám přivezou jen daný sortiment a cenu znáte předem; kromě peněz ušetříte i čas. Využít můžete i slevové kupóny.

jak-usetrit-v-domacnosti

Jak ušetřit elektřinu v domácnosti

 • Při odjezdu na dovolenou vytáhněte ze zásuvek všechny spotřebiče, včetně ledničky – tedy pokud je prázdná a odmražená.
 • Úsporu elektřiny docílíte modernizací elektrospotřebičů a osvětlení – zbavte se starých modelů, neboť mají vyšší spotřebu energie. Nové technologie umožnily její snížení u nových moderních produktů. Například LED žárovky spotřebují cca 7x méně elektrické energie než žárovky běžné. Energii ušetří i zateplená nemovitost
 • Při pořizování nových spotřebičů se řiďte energetickým štítkem – jestliže máte volit mezi typem se spotřebou A nebo A+++, který je o 500 Kč dražší, neváhejte a vyšší částku investujte, rozhodně se vám to vyplatí.
 • Pořiďte si wattmetr – s jeho pomocí snadno změříte aktuální spotřebu elektrické energie u všech spotřebičů v domácnosti; zařízení je to poměrně levné a přitom velmi užitečné; zakoupit ho lze v prodejnách s elektro součástkami. Wattmetr nejenže ukáže, kolik proudu přístroj spotřebovává, ale dokáže i spočítat, kolik korun vás jeho provoz stojí. Když tohle malé zařízení s displejem a tlačítky zapojíte mezi zástrčku spotřebiče a elektrickou zásuvku, tak zjistíte spotřebu elektřiny v čase v kilowatthodinách, a při nastavení ceny za 1 kWh vám vypočítá i její cenu.
 • Chytré bojlery – ohřívají vodu jenom tehdy, kdy ji skutečně potřebujete. Bojler při provozu sám zjistí, kdy teplou vodu doma využíváte a kdy nikoli.

jak-usetrit-tipy

 • Při výstavbě či koupi rodinného domu se zaměřte na pasivní a nízkoenergetické domy a na chytrou domácnost.

Úspory na vytápění

 • Tepelné čerpadlo – má nízké provozní náklady, ušetříte až polovinu nákladů na teplo; tepelných čerpadel je více druhů, např. vzduch – voda, vzduch – vzduch, anebo země – voda
 • Kondenzační kotel – při spalování vzniká teplo a spaliny, a kotel navíc ještě využívá kondenzačního tepla spalin, což vede k další finanční úspoře
 • Kotel s ekvitermní regulací – řídicí jednotka kotle zpracovává pomocí čidla údaje o aktuální venkovní teplotě a podle ní pak přizpůsobuje teplotu otopné vody
 • A mnoho dalších způsobů.

Přečtěte si i další tipy, jak ušetřit v domácnosti.

Už jste četli?  Letní chaty a chalupy? Brzy možná minulost. Stávají se z nich celoroční sídla