Koupě sedací soupravy, která bude ladit s interiérem, a ještě splňovat veškeré praktické funkce, není jen tak. Pojďme se proto podívat, na co si dát pozor při koupi sedací soupravy, abyste později svého výběru nelitovali.

Jakou vybrat sedačku?

Jaký bude účel sedací soupravy a kolik lidí ji bude užívat? Pro malou rodinu o 3 členech si vystačíte s malou sedací soupravou. Vícečlenná rodina pak ocení rohovou sedací soupravu do L nebo do U – takové sedačky nabízejí mnohem více prostoru nejen na sezení, ale snadno na nich lze odpočívat i v leže. Výhodou rozkládací sedací soupravy je možnost přespání. Ať už pozvete návštěvu, nebo ji budete chtít užívat pro každodenní spaní, určitě přijde vhod. Na uskladnění dek či peřin také oceníte úložný prostor.

Potahy na sedací soupravy

Při výběru sedací soupravy byste měli myslet i na materiál, kterým bude sedačka potažená. Každý má trochu jiné vlastnosti a nároky na údržbu.

Kožené sedací soupravy

Puncem luxusní sedací soupravy je kůže. A má hned několik výhod. Nejen, že se snadno čistí a udržuje, ale navíc časem získává na kvalitě. Na výrobu se využívá hovězí kůže, avšak pokud hnědá není barva, kterou byste si pro svou sedačku představovali, není nic ztraceno. Kůže se máčením nebo stříkáním barví, a tak je na výběr celá paleta barev.

Sedačky z eko kůže

Alternativou kůže je eko kůže: jedná se o umělý materiál, který je vzhledově i vlastnostmi podobný kůži, avšak obvykle nabídne nižší cenu. Vyrábí se ze zbytků kůže, pojiv a bavlny. Je prodyšná, avšak má kratší životnost než pravá kůže.

Už jste četli?  Jak pěstovat okurky hadovky ve skleníku?
jakou-vybrat-sedacku

Textilní materiály sedacích souprav

  • Žinylka – příjemný materiál z bavlny, který je velmi estetický, avšak méně odolný
  • Mikrofáze – odolný materiál vyrobený z polyesteru, který se snadno udržuje a neusazuje se na něm prach
  • Mikrovlákno – na dotyk připomíná semiš a je snadný na údržbu
  • Mikroplyš – odolný materiál proti zašpinění s možností snadného čištění
  • Bavlna – materiál nenáročný na údržbu, avšak s kratší životností

Než si sedačku odvezete domů, zjistěte si u prodejce nábytku, jak se o sedačku starat – jaké jsou vhodné prostředky na její údržbu.

Sedací souprava by vám měla vydržet několik let, proto není vhodné na ní šetřit – od levných sedacích souprav nemůžete čekat kvalitu a dlouhou životnost. Zvažte proto, jestli se vám vyplatí investovat do kvality nebo raději sedačku za několik málo let budete měnit.