Doba dovolených se nezadržitelně blíží. Někdo se vydá kempovat pod stan, jiný už se těšit na exotickou dovolenou. Pokud vás čeká cesta letadlem, bude vás jistě zajímat, jak sbalit kabinové zavazadlo do letadla. My jsme pro vás připravili jednoduchý návod, který vám s balením pomůže. 

Jak sbalit kabinové zavazadlo do letadla snadno a rychle

Při balení kabinového zavazadla zkontrolujte povolené rozměry a hmotnost. Obvykle se jejich hodnoty pohybují okolo rozměrů 55 x 40 x 20 cm a váhy 8 až 10 kg. Vezměte si nezbytnosti, ale vyhněte se ostrým předmětům a tekutinám nad 1 litr. Tekutiny balte v obalech do 100 ml, celkem do 1 litru. Všechny tekutiny by tak měly být v průhledném sáčku. Pokud plánujete nakupovat v duty free obchodech, ujistěte se, že máte v zavazadle dostatek místa, nebo že je váš nákup povolen jako druhá, osobní taška. V případě, že byste překročili povolené rozměry nebo hmotnost zavazadla, můžete být požádáni o zaplacení poplatku. 

Jak velké může být příruční zavazadlo do letadla 

Maximální rozměry příručního zavazadla do letadla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, ale obvyklý standard je 55 cm x 40 cm x 20 cm. Tento rozměr zahrnuje všechny části zavazadla, včetně rukojetí a koleček. Co se týče hmotnosti, povolený limit je často 10 kilogramů. Je důležité si tyto limity ověřit přímo u vaší letecké společnosti, protože pravidla se mohou měnit a některé aerolinky mohou mít specifické požadavky. Překročení těchto limitů může vést k dodatečným poplatkům za odbavení zavazadla. Dovolená 2024 by se tak mohla prodražit. 

Už jste četli?  5 neuznaných zemí, které stojí za návštěvu

Batoh jako příruční zavazadlo 

Batoh je ideální volbou pro příruční zavazadlo, zejména pokud plánujete aktivní dovolenou nebo cestujete s omezeným prostorem. Jeho ergonomický design a nastavitelné popruhy zajistí pohodlí během nošení, zatímco množství kapes a přihrádek umožní efektivní organizaci vašich věcí. Při balení do batohu je důležité myslet na to, aby těžší předměty byly umístěny blíže k vašemu tělu, což pomáhá rozložit váhu rovnoměrně a snižuje zátěž na záda. Nezapomeňte také na bezpečnostní aspekty, jako je uzamykatelný hlavní oddíl a použití RFID blokujících kapes pro ochranu osobních údajů. S batohem jako příručním zavazadlem budete mít všechny nezbytnosti vždy po ruce, ať už se vydáte kamkoliv. 

Jaké zavazadlo do letadla 

Při výběru zavazadla do letadla je důležité zvážit několik faktorů. Pro příruční zavazadlo, které si můžete vzít s sebou do kabiny, je obvyklý limit rozměrů 55 cm x 40 cm x 20 cm a hmotnostní limit se může pohybovat do 10 kg, v závislosti na letecké společnosti.  

Pro odbavené zavazadlo, které se přepravuje v zavazadlovém prostoru letadla, je obvyklý hmotnostní limit 23 kg, ale některé společnosti mohou povolit až 32 kg. Přesnou váhu si proto zjistěte u konkrétních aerolinií. V případě, že by odbavené zavazadlo mělo váhu vyšší, bude vám účtován poplatek, nebo budete nuceni některé věci ze zavazadla vytáhnout. 

Krosna jako příruční zavazadlo 

V případě, že krosna splňuje výše uvedené rozměry, případně rozměry uvedené u aerolinií, pak můžete krosnu vzít s sebou jako příruční zavazadlo. Krosna je pak vhodná v případě, že vaše dovolená bude dobrodružnější. V takovém případě můžete do krosny umístit vše, co budete potřebovat na vaše dobrodružství i na cestování.