Vana není jen místem očisty, je to prostor, který vám dává možnost věnovat se intenzivně sami sobě, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Jak ze své vany udělat funkční wellness? A proč je to tak důležité?

Relaxační koupel

Nejčastěji se vana využívá pro účely relaxace. Pobyt v teplé vodě, v ideálním případě doprovázený koupelovou solí s bylinami nebo éterickými oleji, dokáže skvěle pracovat s tělem i psychikou. Klidné vnější prostředí dokáže totiž zklidnit i bouře v našem momentálním vnitřním nastavení. Mezi základní zklidňující esenciální oleje patří levandule, meduňka, růže nebo třeba ylang-ylang. Pomáhají zklidnit mysl, zmírnit úzkost a zlepšit kvalitu spánku a s tím i kvalitu regenerace. K navození relaxační atmosféry využijte teplé barvy světla (obvykle kolem 2 700 K), případně svíčky či vonné tyčinky.

Vířivé masážní koupele

Vyšším stupněm péče je sázka na vířivé masážní vany. Jsou skvělou oporou pro aktivní jedince, ale i osoby s psychicky náročným povoláním. Masážní trysky poskytují mírný tlak na tělo, čímž aktivují jemná nervová zakončení pod pokožkou, zlepšují prokrvení a tím dělají tělo citlivějším a zároveň ulevují od bolesti. Díky stimulaci krevního a lymfatického oběhu dochází i k efektivnějšímu odplavování odpadních látek. Masážní vana může být také skvělou volbou tam, kde potřebujete podpořit jiné terapie zaměřené na chronické obtíže, jakými jsou špatná pohyblivost kloubů a svalů. Širokou nabídku van si můžete prohlédnout zde.

vířivá vana doma - domácí wellness

Znáte hydroterapii?

O tom, že má voda a koupele významný vliv na chod lidského organismu, je přesvědčena i lékařská věda. Ostatně účinků vody využívá v hydroterapii, léčebné metodě, jež je známá tisíce let. Vedle zmíněných efektů, jakými jsou zlepšení krevní cirkulace, odvod odpadních látek, uvolnění svalů a kloubů, přidejte ještě efektivní snižování hladiny stresu, úzkosti a napětí. Hydroterapie může také organismus připravit na klidný a relaxační spánek. V řadě případů, zejména v kombinaci se speciálními solemi, může být také podporou pro podrážděnou pokožku a zvýšit její hojivé vlastnosti.

Už jste četli?  Jak na vertikální zahrádku? Pěstujte doma i v omezeném prostoru

Wellness rituály

Koupel ve vaně může být také skvělým prostředkem, jež podporuje partnerský vztah. Dopřejte si pravidelné i nečekané romantické chvilky, kdy vana a koupel hrají podstatnou roli. K tomu se hodí jak rohová vana, tak vana pro dva. Zlepšit však můžete i vztah sám k sobě! Jedna z cest je například vést rozhovory sám se sebou. Dopřejte si volnost vypustit slova, která byste ve společnosti nepoužili, ale i myšlenky, které často schováváme i sami před sebou. Zkuste nechat vybublat to, co zatěžuje vaši hlavu, ale i nervy. Mluvte nahlas o svých cílech, prioritách, strachu i bolesti. Mluvte, zpívejte, bublejte… Dovolte si klidně plakat, smát se… To vše může být součástí wellness očisty.

Domácí wellness a rituály ve vaně

Aby bylo wellness opravdu dokonalé

Abyste mohli efektu koupele ve vaně využít opravdu do maxima, je důležité vsadit na kvalitní výrobky, které vás budou těšit nejen svým tvarem, ale také provedením a vlastnostmi. Vybrat si můžete z řady materiálů. V případě, že jste skutečnými milovníky koupele, vyberte takovou, jejíž materiál se zvládne rychle ohřát a zároveň je schopen vodu udržet dlouho teplou. Zaměřte se také na povrchovou úpravu. Řada van je vybavena speciální ochrannou vrstvou, jež zvyšuje chemickou odolnost i mechanické vlastnosti povrchů. Vana s antibakteriální úpravou (obvykle za podpory iontů stříbra) lépe odolává útokům nežádoucích mikroorganismů. Nezapomeňte k vaně rovnou pořídit vanovou baterii!