Mikrovlákno, často označované jako mikroplyš, je moderní umělý materiál, který má řadu výhod a využití. Krátká hustá vlákna dokážou na nábytku vytvořit imitaci dražší kůže či semiše. Oproti těmto materiálům je sedací souprava z mikroplyše levnější, přesto dobře vypadá. Jak se o takovou sedačku starat, aby dlouho vydržela pěkná? Důležité je udržovat ji čistou. Jak na to? Jak vyčistit sedačku z mikroplyše?

Co byste měli vědět před čistěním sedačky z mikroplyše

Před tím, než se pustíte do čištění sedačky z mikroplyše, zkuste na sedačce najít štítek, který vám prozradí druh použitého mikrovlákna a způsob, jak o něj pečovat. Na štítku se můžete setkat s následujícími označeními:

  • W – můžete použít čistidla na vodní bázi
  • S – sedačku čistěte bez vody, použijte přípravky na bázi alkoholu
  • S/W – dává vám volnou ruku v tom, zda se rozhodnete pro čistič na vodní nebo alkoholové bázi
  • U dražšího typu mikrovlákna se můžete setkat s označením X – tady se čištění vodou ani alkoholem nedoporučuje. Takovou sedačku je vhodné jen vysát vysavačem.

Pokud žádné takové označení na vaší sedačce nenajdete, nezbývá než vyzkoušet způsob čištění na kousku zadní strany sedačky, kde případný špatný výsledek nepůjde vidět.

Jak vyčistit sedačku z mikroplyše krok za krokem

  1. Před čištěním sedačku vysajte. Vysavač si nastavte na nižší výkon a použijte kartáč určený pro vysávání sedačky.
  2. Ze sedačky sundejte potahy, pokud to jde, a vyperte je ručně. Případně je dejte do pračky a zvolte šetrný program. 
  3. Pro čištění neodnímatelných částí si připravte vámi zvolený čistič. K dostání je řada čističů, vám bude stačit buď čistý alkohol nebo obyčejná (případně destilovaná) voda s jemným mýdlem. Čistič můžete dát do rozprašovače.
Už jste četli?  Jak vyčistit připálený gril a jeho součásti?
cisteni-sedacky-z-mikroplyse

Vyhněte se bělidlům a agresivnějším čističům, které jsou určené na skvrny. Ty by mohly na mikroplyši zanechat nežádoucí stopy.  

Na čištění použijte vždy čistou houbičku nebo hadřík. Nejlepší je zvolit přírodní houbu, která během čištění nepustí svou barvu.

V případě praní potahů v pračce zvolte spíše tekuté prací prášky. Práškový prostředek by se nemusel dobře rozpustit a mohl by na mikroplyši zanechat stopy. Většinu skvrn odstraníte snadněji, když je nenecháte zaschnout. 

Na skvrny nastříkejte čistič, ale zbytečně to nepřehánějte, aby se vlhkost nevpila hluboko do sedačky, kde by mohly vznikat plísně. Čistič nechte chvíli působit a pak skvrnu houbičkou umyjte. Při čištění nevyvíjejte příliš velký tlak, který by mohl jemná vlákna sedačky zničit.

Jak sedačku z mikrovlákna vysušit?

Vyčištěnou skvrnu vysušte čistým bavlněným hadříkem a nechte volně uschnout. Pokud budete čistit věší plochy a budete chtít schnutí urychlit, můžete použít fén. Vždy ale sedačku z mikroplyše fénujte z větší vzdálenosti a fén zapněte na nižší výkon. Mikrovláknu přímé teplo nesvědčí. Stejně i potahy z mikrovlákna sušte na čerstvém vzduchu, nikdy je nedávejte uschnout na ústřední topení. Případně lze použít šetrný program sušičky.

Po uschnutí mohou být jednotlivá vlákna mikroplyšového potahu přilepená k sobě. To napravíte jemným kartáčkem (buď měkký kartáček na zuby nebo kartáč na dětské vlásky). Slepená vlákna krouživými pohyby rozčesejte.

Čištění sedačky z mikroplyše nemusí být věda. Stačí respektovat vlastnosti mikrovlákna. To je sice odolné, ne však nezničitelné. Proto je potřeba k čištění sedačky z mikroplyše přistupovat opatrně. 

Chcete, aby byla vaše domácnost vždy pěkně čistá? Poradíme, jak vyčistit rošt trouby nebo jak vyčistit kuchyňskou desku. A nezapomněli jsme ani na čištění pračky.