Ledvinové kameny představují mimořádně nepříjemný, avšak častý problém. Koho a proč hlavně trápí? Jak si s nimi účinně poradit? A co si počít, pokud se nechcete zrovna svěřit do péče „bílého pláště“? Zvládnete se jich zbavit i sami? Přečtěte si několik užitečných rad, jak dostat ven ledvinové kameny.

Jak vznikají ledvinové kameny

Ledvinové kameny, odborně zvané nefrolitiáza, jsou velmi častým onemocněním ledvin. Onemocnění patří do podskupiny chorob, které se nazývají urolitiáza neboli močové kameny.

Urolitiáza označuje přítomnost tzv. konkrementů neboli kamenů v močových cestách. Kameny se mohou tvořit v různých částech močového ústrojí, nefrolitiáza neboli výskyt kamenů právě v ledvinách je vůbec nejčastější.

Ledvinové kameny vznikají ze solí a minerálů, což jsou látky, které jsou za běžných okolností v moči rozpustné. Může však dojít i ke krystalizaci těchto látek, což vede právě k tvorbě konkrementů. Většina kamenů je tvořena ze šťavelanu vápenatého, na menším počtu z nich má podíl kyselina močová, cystin nebo fosforečnan vápenatý.

Postihnout mohou ledvinové kameny častěji muže, uvádí se asi 3× až 4× častější výskyt než v ženské populaci. Potíže se zpravidla týkají mužů v produktivním věku. Nicméně ani starším lidem či dětem se zcela nevyhýbají.

Důvodů, proč se mohou ledvinové kameny vyskytnout, je hned několik. Původcem ledvinových kamenů může být přesycení moči kamenotvornými látkami, změny v pH moči nebo městnání moči. Svůj vliv mají i některé užívané léky, například antacida. Roli hraje při výskytu ledvinových kamenů i dědičnost.

Onemocnění má navíc značné tendence k recidivě. Opakovaný výskyt ledvinových kamenů hrozí dokonce 70 % pacientů.

Ledvinové kameny: příznaky aneb jak poznáte problém

Při přítomnosti kamenů pouze v ledvině žádné obtíže zaznamenat ještě nemusíte. Řada z nich také bez dalších příznaků tělo opouští společně s močí.

Jestliže se ale kámen zvětší na velikost 2 až 3 mm, může způsobit zácpu močovodu. To vyvolá zvětšení nebo natažení vyšší části močovodu a ledvinové pánvičky. Močovod se pokouší kámen vypudit, což vede k jeho křeči.

Ledvinové kameny v této fázi poznáte především podle charakteristické prudké bolesti, která se objevuje v partii boku, podbřišku nebo třísla. Tento stav se nazývá renální neboli ledvinová kolika. Takovýto stav je nejen nepříjemný, ale může vést i k nevratnému poškození ledviny, neboť dochází vlivem městnání moči k útlaku tkáně.

Upozornit na ledvinové kameny vás může také přítomnost krve v moči nebo bolestivé močení. To nastane ve fázi, kdy kámen doputuje až do močového měchýře. Postižený může trpět i nevolnostízvracením nebo u sebe zaznamenat horečku.

jak-dostat-ven-ledvinove-kameny

Rady, jak dostat ven ledvinové kameny

Primárně tehdy, pokud kameny nebolí, není zcela nutné zahajovat jakoukoli terapii. I nebolestivé kameny však může být vhodné v některých případech odstranit, neboť mohou způsobovat například vracející se infekce močových cest.

Už jste četli?  Jak fungují hřejivé polštářky a jak je aplikovat

Pakliže se přistoupí k myšlence odstranění kamene, mohou nastat dva scénáře. Zejména jsou-li obtíže mírného charakteru, v první řadě lékaři vyčkávají, zda kámen vyjde z těla sám. Pacient tomuto může napomoci zvýšenou hydratací. Bolest lze tlumit vhodně podávanými analgetiky.

Při neustupující bolesti je však nutné pacienta podrobit chirurgickému zákroku. Zcela nezbytná je odborná léčba tehdy, hrozí-li postiženému rozvoj infekce a ucpání močových cest. V krajním případě mohou komplikace při vzniku ledvinových kamenů ohrozit pacienta dokonce na životě.

Jak se zbavit ledvinových kamenů přírodní cestou

K rozpouštění ledvinových kamenů mohou přispět některé přírodní prostředky. Jak dostat ven ledvinové kameny svépomocí? Vyzkoušet můžete:

Bylinky na ledvinové kameny

Vhodné je užívat zejména bylinky. Pomoci vám může například přeslička rolní nebo kopřiva dvoudomá. K dalším úspěšným „bojovníkům“ proti ledvinovým kamenům patří i bříza bělokorá, zlatobýl obecný, vřes obecný nebo smetanka lékařská.

Tyto bylinky povzbuzují činnost ledvin a jsou vhodné jako prevence, ale i v okamžiku, kdy už ledvinové kameny máte a hledáte přírodní způsob, jak se jich zbavit.

Tradiční čínská medicína zná i mnoho jiných bylin, z nichž některé nejsou v tuzemských končinách úplně běžně rozšířené, avšak na zdraví ledvin rovněž působí blahodárně. Jedná se například o tužebník, sušený přestup, sadec nachový nebo jitrocel.

Čaj na ledvinové kameny

Bylinky můžete užívat právě ve formě čaje. Kromě bylinných směsí pořízených v lékárně si čaj zvládnete připravit i sami, například ten z natě a listu kopřivy dvoudomé. Postačí 2 čajové lžičky přelít 200 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat, přeceďte a popíjejte 2× až 3× denně.

Ostatně pitný režim je pro správnou funkci ledvin mimořádně důležitý. Zahrnout do něj můžete kromě čajů i čistou vodu, kterou lze kombinovat s neslazenou minerálkou a ovocnými šťávami. Za dostačující příjem tekutin pokládají lékaři kolem 1,5 litru denně.

Limitem pití bylinných čajů je pouze přítomnost některých závažných onemocnění. U nich byste měli pravidelnou konzumaci bylin raději konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Olej na ledvinové kameny

K alternativním metodám, které je možné pro likvidaci ledvinových kamenů taktéž vyzkoušet, patří i citron.

Lékaři souhlasí s prospěšností vody s citronem. Čerstvá citronová šťáva je uváděna coby vhodná alternativa k lékům užívaným ke snížení rizika opakovaného vytváření ledvinových kamenů, jak upozorňuje i Informační centrum bezpečnosti potravin spadající pod ministerstvo zemědělství. Důvodem je citran draselný, který je obsažený i v konvenčně užívaných lécích.

Podle některých zdrojů je však účinným nosičem i olej. Některé recepty tak radí smíchat ¼ šálku čerstvé citronové šťávy se stejným množstvím olivového oleje. Jiné babské rady se kromě olivového oleje a citronové šťávy spoléhají i na jablečný ocet.

Při obtížích s ledvinovými kameny je důležité vypít hodně tekutin. Víte ale, jak dlouho vydrží člověk bez vody?