Asi každý, kdo není celoživotní abstinent, se s kocovinou někdy potkal. Jedná se o soubor víceméně nepříjemných stavů, kterých je dobré se co nejrychleji zbavit. Existuje celá řada triků a návodů, jak na to.  I přesto se nedá na otázku, co je nejlepší na kocovinu, odpovědět zcela stoprocentně.

Každému totiž funguje něco trochu jiného. Na následujících řádcích si představíme ty nejzákladnější a nejznámější recepty, jež by měly alespoň částečně působit u každého jedince.

Proč a jak kocovina vzniká?

Něž se začneme zaobírat tím, jak na kocovinu, je dobré si nejprve říci, co za kocovinu vlastně může. Bez alkoholu se k ní člověk nemá šanci dopracovat, takže nejlepší prevencí je prostě nepít.

Konzumace alkoholu vede k poklesu hladiny cukru, a tím i k únavě či špatným náladám. Rovněž rozšiřuje a sužuje cévy, což se mimo jiné může projevovat bolehlavem. Dehydratace je pak již jen třešinkou na dosti nechutném dortu.

Když víme, co za těmi nejhoršími příznaky přesně stojí, zdálo by se docela snadné najít způsob, jak se zbavit kocoviny. Ovšem nic jako nejlepší lék na kocovinu neexistuje. Každý totiž reagujeme na určité látky trochu jinak, a proto není snadné říci ani to, jak dlouho trvá kocovina. U každého je to trochu jiné.

Hodně záleží na pohlaví, výšce i celkové tělesné kondici. Stěžejní jsou však geny. Existují i poměrně drobní lidé, kteří do sebe mohou nalít hektolitry piva a další den jsou jako rybičky.

Na léky zapomeňte

Jak již bylo řečeno výše, během kocoviny není člověku příliš dobře a mezi základní příznaky patří mimo jiné i bolest hlavy. Mnoho lidí má tendence je zahánět klasickými léčivy. To je ovšem hrubá chyba.

Ibalgin na kocovinu, stejně jako další obdobná analgetika mohou situaci ještě více zhoršit. Alkohol je totiž na žaludek až příliš agresivní, a proto není dobré ještě přilévat olej do ohně.

Problém je, že tento druh léků může žaludeční šťávy ještě více rozdráždit. To někdy vede dokonce i ke krvácení žaludeční stěny. Lidé mající reflux jícnu či obdobné onemocnění by tedy neměli konzumovat alkohol vůbec, případně jen v omezeném množství.

Obecně se prášky na kocovinu důrazně nedoporučují. A to žádný typ v jakékoliv formě. Stav dotyčného se totiž může ještě zhoršit, často radikálně.

Už jste četli?  Nedokonalosti kůže: Jaký mohou mít dopad na psychiku?

Co je nejlepší na kocovinu?

Alkohol organismus dost dehydratuje. Je tedy potřeba zařídit, aby se tento stav co nejrychleji napravil. Proto také není složité odhadnou, co je nejlepší na kocovinu. Je to obyčejná voda, případně minerálka bez příchuti.

Popíjením vody se člověk zase poměrně rychle zavodní. Minerálka na druhou stranu může dodat tělu potřebné minerály. Pití vody, případně minerálky není dobré pouze v době, když už kocovina útočí, ale i preventivně.

Během večírku nebo při posezení s přáteli je tedy výhodné dát si občas mezi pivy nebo panáky sklenici čisté vody. Vypadá to sice divně, nicméně jde o úspěšnou taktiku, jak se vyhnout ranní nevolnosti.

TIP: Přečtěte si i další zajímavosti o této důležité tekutině – prozradíme, jak dlouho vydrží člověk bez vody.

Jak na kocovinu: Babské rady

Voda je účinná, nicméně nejedná se o jediný efektivní lék proti kocovině. Je jich celá řada a mnohé jsou rovněž funkční.

  • Lehké zeleninové polévky patří do kategorie jídel, které do jídelníčku člověka postiženého kocovinou neodmyslitelně patří. Doplní živiny, a přitom uklidní žaludek.
  • Alkoholické toxiny spolehlivě odbourá černý čaj, a sice díky kyselině gallové, kterou obsahuje.
  • Teplá sprcha, potažmo koupel také dokáže ulevit. Nejenže se uvolní svalstvo, ale zároveň se tak člověk zbaví toxinů.
  • Dobré je také konzumovat během kocoviny med. S jeho pomocí je možné snížit účinky alkoholu.
  • Výborná je proti kocovině rovněž i máta. Dá se s ní obohatit voda, případně je možné ji rovnou žvýkat. Pak bude účinnější.
  • Během pití alkoholu se z těla odbourávají ionty. Ty lze doplnit speciálními sportovními nápoji.
  • Nevolnost a bolehlav dokáže spolehlivě utišit i zázvor. Stejně jako mátu je možné ho chvíli žužlat, ale také se z něj dá vyrobit dobrý čaj. Ten je pak dobré osladit lžičkou medu.

Je dobré pít s rozumem

Hlavní je do sebe nekopat všechno na nápojovém lístku. Každý by měl večer zůstat u jednoho typu alkoholického nápoje a je jedno, jestli jde o pivo, rum nebo třeba jednoduché míchané drinky.

Alkohol nemá vliv jen na náš aktuální psychický a fyzický stav v podobě kocoviny, ale může ovlivňovat celkový zdravotní stav. Proto stojí za to si dát občas od alkoholu pauzu, třeba v podobě suchého únoru. Zjistěte, za jak dlouho se tělo vyčistí od alkoholu.