George Whistler, vlastním jménem Jiří Piskač, je český hudebník, zpěvák, skladatel a hudební producent. Jeho tvorbu lze vymezit jako indie pop nebo pop. Popovou škatulkou se však rozhodně nenechává spoutat, jak prozrazuje i nové album So Many Changes.

George Whistler je multitalent

So-Many-Changes-Recenze-nového-alba-George-Whistlera

George Whistler je vůdčí postavou skupiny Cukr, bývalým členem The Lazy Fuckers, spoluzakladatelem, zpěvákem, instrumentalistou a hlavním autorem hudebního projektu They said I’m Guilty a českého projektu Kudrnáč.

Talentovaný hudebník má mnoho aktivit, o jeho tvorbě by bylo možné pojednávat poměrně dlouho a užít slova rozmanitá. Nakonec však mnoho slov potřeba není, neboť se stačí zaposlouchat. A to rovnou do nové desky. Nazvána byla So Many Changes a vyšla 16. 9. 2021. Jestli ji nějaké hodnocení má velmi dobře vystihnout, je to právě rozmanitost.

So Many Changes je hravou směsí žánrů

Novinka je hlubokou směsí příběhů a najdeme na ní hravou kombinaci žánrů. Whistler se dotýká širokého hudebního spektra od folku přes elektro až po EDM. Tato hravá směsice žánrů, která se propojuje v jednotlivých skladbách dohromady, se ukazuje být klíčovým kořenem popu.

Zdaleka nejsilnějším momentem celé desky však není hudební experimentátorství, ale naopak „pouhá“ síla hlasu tohoto umělce. Zaujmou také texty, v nichž se ukrývá netušená hloubka.

Všímavější posluchači na desce odhalí narážky na komorní popové tvůrce jako Badly Drawn Boy. Pokud se nebudeme váhat vypravit ještě hlouběji ke kořenům popu, zaznamenáme zde i lehké odkazy na slavné Beatles. Na novém počinu je patrná stejná expresivita.

Deska nabízí jedinečnou kompozici, je plná života

Bluesový začátek přerůstá v plnohodnotně vyznívající kompozici s mimořádně hutným „otvírákem“ nazvaným Army Song. Taneční efekty se mísí s ohromující a dusnou Serial Number. Podivné, poněkud rozviklaně vyznívající klávesy objímají staccatovou melodii ve vypjaté Gideon’s Bible and My Kinky Needs, aby se tato píseň posléze vyvíjela radostně a vesele.

Už jste četli?  TikTok: Aplikaci hrozí zákaz i v USA

V No Matter Race ukazuje interpret ještě více odvahy a chuti experimentovat, neboť tklivé tóny akustické kytary mají v této písni bezmála koketní aspekt. Vliv syntezátoru dělá z Demons doslova delirický výbuch barev. Minimalistické taneční beaty dodávají Changes jemnou, křehkou krásu. Strhující rytmy zase pohánějí vpřed monumentální Close to Paradise.

Twee popová nálada se prolíná skladbou Older and Colder. Rozsáhlá Poem No.1 koncept přemýšlivým způsobem uzavírá. Celá deska tak vytváří prakticky svébytný hudební „vesmír“, který doslova překypuje životem.