Pokud rádi cestujete a stojíte o ubytování zdarma s možností poznat nové lidi, neměl by vás minout CouchSurfing. Co to vlastně je a jak funguje?

Co je to CouchSurfing?

Ve své podstatě se jedná o sociální síť, na které mají uživatelé vlastní profily s osobními údaji a fotografiemi. Tato sociální síť sdružuje cestovatele, kteří hledají bezplatné ubytování, a hostitele, kteří takové ubytování nabízejí. Můžete se tedy zaregistrovat a nabízet nocleh cizincům, nebo využít pohostinnosti někoho jiného. Projekt funguje již od roku 2003 a momentálně se jedná o největší a nejvyhledávanější internetovou službu poskytující ubytování zdarma. V roce 2019 se CouchSurfing řadil mezi 10 tisíc nejnavštěvovanějších webů světa. Síť navštíví přes 4 miliony návštěvníků měsíčně. Na síti je výslovně zakázáno požadovat po ubytovaných sebemenší poplatek za přespání.

Jak síť funguje?

Při registraci je nutné menší poplatek zaplatit. Poté si uživatel vyplní svůj profil, kde uvádí například jazyky, kterými hovoří, krátce popíše sám sebe nebo své ubytování. Kromě toho nahraje také své fotografie, vhodné je nahrát i fotografie prostorů, které poskytuje ostatním. Pokud se chcete u někoho ubytovat, je nutné jej na síti požádat o přátelství. Když vaše přátelství přijme, můžete se seznámit a dohodnout. Z důvodu bezpečnosti je veškerá komunikace mezi uživateli archivována. Po návštěvě hostitele už na CouchSurfingu jen udělíte hodnocení. To je buď pozitivní, neutrální nebo negativní, případně můžete přidat komentář. Na základě těchto hodnocení samozřejmě mohou budoucí návštěvníci zjistit, zda jim bude hostitel a ubytování vyhovovat a zda mu můžou „důvěřovat“.

couchsurfing-zazitky

Pár tipů k úspěšnému a bezpečnému využívání ubytování zdarma

  • Přidejte hodně informací – zejména pokud ještě nemáte žádná hodnocení, je nutné ostatní zaujmout a být důvěryhodný. Uveďte, jaké máte koníčky, jaká místa jste již navštívili, jakými jazyky mluvíte a podobně. Na profil umístěte hodně fotografií. Své známé si přidejte do přátel.
  • Proklepněte hostitele – stejně tak, jak má být bohatý váš profil, by měl být bohatý profil vašeho hostitele. Projděte si hodnocení, koukněte na Facebook nebo se seznamte pomocí zpráv či Skypu. Nepřespávejte u lidí, kteří vám nejsou na 100 % sympatičtí.
  • Přivezte pozornost – hostiteli je vhodné dovézt pozornost. Zejména pak, pokud je cílem vašeho cestování jiná země, je dobré dovézt něco klasicky českého. Určitě uděláte dobrý dojem.
  • Zdržte se krátce – nezůstávejte u jednoho hostitele dlouho. Ideální jsou maximálně 3 dny. Jiná situace je, pokud už hostitele znáte a padli jste si do oka.
  • Udržujte pořádek – při pobytu a hlavně odchodu nezapomeňte na slušné vychování a řádně si po sobě ukliďte.
Už jste četli?  Procházkou z Chrudimi do Slatiňan

Proč službu využívat?

Význam CouchSurfingu je hlavně sdružovat lidi podobných názorů a hodnot, kteří si budou rozumět. Nabízí možnost levně cestovat do všech možných míst na světě a přitom poznávat zajímavé lidi, nové kultury a zvyky, které byste bez znalostí zdejších ani nepoznali.