Venkovní koberec patří jak mezi stylingovou záležitost, tak také mezi tu funkční a praktickou. Venkovní koberec na terasu či balkon zútulní a dodá příjemné teplo, které využijí zejména ti, kteří chodí rádi na boso. Jak ale takový koberec vybrat? V našem článku vám poradíme, na co se při výběru koberce zaměřit a jak si poradit s jeho pokládkou.

Jak vybrat venkovní koberec?

Výběr koberce dá někdy pořádně zabrat, co ale teprve výběr venkovního koberce? Jak vybrat venkovní koberec, aby splnil veškeré naše požadavky?

Materiál

Výběr venkovního koberce závisí především na dobře zvoleném materiálu. Vzhledem k tomu, že je vystaven přírodním vlivům, jeho materiál by měl být odolný.

  • Přírodní materiál – Přírodní materiály jsou v posledních letech oblíbené. Aby venkovní koberec ustál déšť a vlhko, poohlédněte se po materiálech jako je sisal, bambus, nebo dokonce kokosová vlákna. Vzhledem k tomu, že se koberce z těchto přírodních materiálů nevyznačují dlouhou životností, doporučujeme koberec na zimu dobře uskladnit.
  • Umělá příze – Umělá příze nebo také polypropylen je materiál ze syntetických vláken. Koberce z tohoto materiálu jsou velmi odolné, nevadí jim ani sluneční paprsky, ani déšť (koberce si drží svou barvu a při dešti nenasáknou vodu, čímž se vyhnete plísním).
  • Umělá tráva – Pokud vás předešlé dvě možností nezaujaly, možná to změní koberce z umělé trávy. Dnešní trh nabízí mnoho různých odstínů, záleží pouze na vás, jaké barvě a výšce vlasu koberce dáte přednost. Výhodou tohoto materiálu je téměř nulová údržba.

Velikost koberce

Mezi další faktory ovlivňující výběr koberce patří jeho velikost. Opět záleží pouze na každém z nás, zda zvolíme koberec kusový či metrážový. Vzory a barvy volíme dle daného prostředí.

Jak venkovní koberec nainstalovat?

Některé koberce instalaci nepotřebují ovšem jsou tady i takové, bez kterých se správné položení neobejde. Jak přilepit venkovní koberec na terasu, aby se nehýbal? Základem je, mít perfektně připravený povrch, na který chcete koberec položit:

  1. Povrch důkladně zameťte a vysajte.
  2. Dále vám už stačí jen klasická kobercová oboustranná páska, kterou aplikujte na spodní stranu koberce. Zaměřte se především na okraje, rohy a také na část uprostřed.
Už jste četli?  Brány a garážová vrata: Jaké jsou možnosti?

Jestliže si chcete být stoprocentně jisti, že se vám koberec neztratí, použijte lepidlo speciálně určené pro lepení venkovních koberců. Ovšem v tomto případě si musíte být stoprocentně jisti, že koberec v nejbližší době měnit nebudete – jeho odlepení od povrchu je složitější.

udrzba-venkovniho-koberce

Jak se udržuje venkovní koberec?

Jak jsme již zmínili v předchozích bodech, údržba venkovního koberce závisí především na jeho materiálu. Pojďme se ale seznámit s tím, jak se udržuje venkovní koberec.

Pamatujte si, že čerstvou skvrnu od jídla či pití je ideální vyčistit hned pomocí houbičky, mýdla (saponátu na nádobí) a vody.

Zaschlé skvrny jdou o něco hůře vyčistit, v tomto případě použijte speciální přípravky, které jsou na venkovní koberce určené. Pozor si dejte na přípravky obsahující agresivní či bělící látky, které by mohly koberec poničit.

Jak vyčistit venkovní koberec od plísně

Není ojedinělé, že se u venkovního koberce setkáte s plísní. A není se čemu divit, některé koberce dostávají skutečně zabrat, musí čelit nepříznivému počasí.

Ze všeho nejdříve koberec pořádně vysajte, abyste se zbavili co největšího množství plísně. Připravte si obyčejný roztok bílého octa a vody. Ocet působí jako dezinfekce a plísně dokáže v momentě zničit. Roztokem poté koberec pořádně vydrhněte, nechte působit půl hodiny. Koberec pořádně opláchněte, ideálně pod proudem tekoucí vody. Teď už jen zbývá koberec nechat pořádně vyschnout a můžete si užívat jeho čistý vzhled.

Věříme, že jsme vás článkem navedli, jak koberec vybrat, na co se zaměřit a jak o koberec pečovat. Nechť se vám podaří vybrat takový, se kterým budete maximálně spokojeni.

Zařizujete si venkovní posezení? Vsaďte na ratanový nábytek, poradíme, zda je lepší přírodní nebo umělý ratanový nábytek. A přidáváme i pár dalších tipů, jak si zařídit balkón či terasu.