Rajčata patří mezi nejoblíbenější rostliny, na jejichž plodech si lze pochutnat a přitom je můžete poměrně snadno pěstovat i doma. Právě na domácí pěstování rajčat se podíváme v tomto článku, zaměříme se především na to, v jakých podmínkách je nejlepší rajčata pěstovat a jak se o ně starat. Odměnou za správnou péči vám budou rajčata se skvělou chutí, které v obchodě prostě nedostanete.

Pozor na nízké teploty a správnou vláhu

Rajčata příliš dobře nesnáší chlad, ale ani tropické podmínky pro ně nejsou to pravé. Ideální teplota se liší dle aktuální fáze vývoje rostliny. Pokud rajčata zatím pouze rostou a nekvetou, ani neplodí, stačí jim po celý den (ve dne i v noci) teplota 15–18 °C. Nižší teplota by vedla k horšímu zakořeňování a přispívala k rozvoji bakteriálních a plísňových chorob.

Důležité je také udržovat vlhkost vzduchu, která by se vždy měla pohybovat mezi 70–85 %. Zaměřte se také na vlhkost substrátu – nedostatek vláhy zpomaluje vývoj rostliny a způsobuje usychání pupenů, nadměrné zalévání zase přispívá k hnilobě. Substrát má být mírně vlhký, rozhodně ale nesmí být zcela promočený.

Co se týče samotného substrátu, dobrou volbou jsou kokosové substráty. Tyto substráty poskytují rostlinám vysokou vzdušnost a jsou dobře nasákavé. To zaručí ideální podmínky pro jemné kořeny rajčat, kterým tak nic nebude bránit v efektivním růstu. Množství substrátu v květináči by mělo dosahovat výšky minimálně 15 centimetrů.

rajcata-pestovani-doma

Nezapomeňte na světlo

Rajčata potřebují dostatek světla, což při pěstování v interiéru často představuje problém. Řešením je LED grow osvětlení, které nevydává téměř žádné teplo. Lze ho tak umístit velmi blízko k vrcholkům rostlin a přitom se nemusíte bát popálení listů. Také je možné světla natáhnout mezi řádky a osvětlovat přímo zrající plody pro rychlé dozrávání. Ve fázi růstu rostlin se doporučuje využívat spíše modrobílé světlo, během kvetení a dozrávání je lepší červenožluté.

Kvetení a dozrávání

Když rajčata začnou kvést, vyžadují zvýšení teploty a její změnu pro den a noc. Ve dne se vhodná teplota pohybuje v rozmezí 22–28 °C, v noci pak mezi 17 °C a 21 °C. Přes den je nutné zajistit světlo s vysokou intenzitou, jinak se výrazně zpomalí vývoj a dozrávání plodů. Nedostatek světla lze poznat z vytahování a blednutí stonků.

Protože jde o pěstování v interiéru, jakmile rajčata rozkvetou, musíte se postarat o jejich opylení. Například pomocí vatové tyčinky udělejte práci, o kterou se venku stará hmyz. Tyčinkou stačí jen lehce přejet uvnitř květu. Opylování provádějte průběžně podle toho, kdy se budou otevírat další květy.

Už jste četli?  Jak na adventní věnec na stůl? Zvládne to každý
rajcata-doma-jak-na-to

Hnojením k velkému úspěchu

Ještě nám zbývá zmínit poslední důležitou věc, kterou je hnojení. Když rostliny dosáhnou výšky asi 7 cemtimetrů, je pro dosažení bohaté úrody dobré sáhnout po nějakém hnojivu. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva v tekuté formě. Sice se musí častěji dávkovat, ale jejich použití je snadné a účinné a zajistí, aby rajčata měla plnou chuť. Chybu pak neuděláte ani s používáním CO2 tablet, které zefektivní růst rajčat.