Ani se nenadějeme a teplé počasí je tady. A kde jinde jej trávit, než na balkóně či terase: vystavíme tváře sluníčku a budeme si užívat jeho záření. Dáme si něco dobrého, hrnek kávy nebo skleničku vína, a jakmile přijde správný čas, v truhlících nám vyrostou první letošní květiny, vlaštovky nadcházejícího léta. Jak zařídit balkon a jak vybavit terasu, abychom si toho všeho mohli užít plnými doušky?

Jak zařídit balkón

Na balkóně máme omezený prostor, to nám však nebrání si jej pěkně zařídit. Rozhodně by na něm nemělo chybět posezení – stolek a dvě židle postačí na kávu na sluníčku s partnerem nebo kamarádkou.

Chybět by nemělo ani pár truhlíků – ať už dáváte přednost květinám, nebo upřednostníte bylinky ke zpracování při vaření – dodají vašemu balkónu útulnou atmosféru. Ale nebojte, na balkón se vejde i pořádný truhlík, ve kterém se dají pěstovat rajčata, okurky, cukety nebo papriky.

Ač se balkón může zdát jako velmi malý prostor, nevěřili byste, co vše se na něj dá umístit. Máte doma malé děti? Pak se nebojte, pokud máte balkón dobře zabezpečený, na něj umístit malý nafukovací bazének. Děti se v něm perfektně vyřádí a vy se příjemně ochladíte.

Jak vybavit terasu

Co se týče toho, jak zařídit terasu, nabízí se nám větší prostor oproti balkónu, a tak i více možností. Chybět by rozhodně nemělo posezení – zaměřte se na sady venkovního nábytku a vyberte takovou, která bude ideálně kopírovat vaši terasu, a to co do velikosti, tak stylu. Nejméně práce budete mít s venkovním nábytkem z umělého ratanu. Snadno se udržuje, zvládne všelijaké rozmary počasí a je odolný. Ani na zimu jej není potřeba uskladňovat uvnitř.

Už jste četli?  Nejlepší příslušenství pro iPhone 15
jak-vybavit-terasu

Na terase by neměla chybět zeleň. Vsaďte na květiny, bylinky, ale i plodiny. Malé truhlíky zavěste na zábradlí nebo použijte závěsné truhlíky, které upevníte na strop střechy. Chcete-li pěstovat zeleninu, vsaďte na velké truhlíky. Nemusíte nutně kupovat ty drahé obrovské, raději se poohlédněte po tzv. maltovnících – nádobách na míchání malty. Oproti velkým květináčům stojí desetinu ceny a poslouží stejně dobře.

Nezapomeňte na detaily: Dekorace patří i ven

Příjemnou atmosféru na balkóně či terase doladíte dekoracemi. Obzvlášť po setmění oceníte malá světýlka, která dodají venkovnímu posezení ambientní atmosféru. Jemná zvonkohra bude zvukem příjemně doplňovat foukání větru. Letní atmosféru pak podtrhnete přítomností grilu, ze kterého se bude linou vůně masa nebo grilované zeleniny.