Chrapot je nepříjemný hlasový jev, který může trápit lidi všech věkových kategorií. Pokud se jej snažíte zbavit, nemusíte spoléhat hned jen na klasickou lékařskou pomoc. Naštěstí existuje mnoho babských rad, které pomáhají v boji proti dlouhodobému chrapotu. Chcete-li se dozvědět víc, čtěte dál.

Bylinky na prvním místě na dlouhodobý chrapot

Lidské hlasivky jsou velmi citlivým orgánem, a proto se občas stane, že kvůli přehnanému mluvení, hlasitému křičení nebo chladu člověk začne chraptět. Naštěstí si můžeme ulevit pomocí bylinek.

Existuje několik bylinek, které vám mohou pomoci s chrapotem. Jmenovat můžeme například heřmánek, šalvěj, mátu nebo tymián. Tyto bylinky mají antiseptické vlastnosti, které pomáhají uvolňovat hrdlo a odstraňovat mikroby, které mohou způsobit chrapot. Uvařte z nich čaj, nebo je využijte ve formě nálevu pro inhalaci.

TIP: Zjistěte, co možná o čaji nevíte, ale měli byste.

Pravidelné pití

Může to znít jako klišé, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí pro zdraví hlasivek. Doporučuje se pít alespoň 1,5–2 litry vody denně. Voda je nejlepší pro udržení hladkého průchodu vzduchu a pro hydrataci hlasivek. Je také důležité, aby bylo všechno, co pijete, teplé, nebo alespoň vlažné. Studené, sladké a kofeinové nápoje jsou pro hlasivky zatěžující, a proto se jim raději vyhněte. Doporučuje se také pít bylinkový čaj, který pomáhá zklidnit hlasivky.

Nezapomínejte na odpočinek

Odpočinek je pro naše hlasivky nezbytný. Všichni bychom měli zařadit do svých denních rutin alespoň několik minut odpočinku. Vyvarujte se hlasitému mluvení, pokud nemusíte. Doporučuje se také občas mlčet nebo využít speciálních technik pro uvolnění hlasivek.

Už jste četli?  Nedokonalosti kůže: Jaký mohou mít dopad na psychiku?

Také je důležité mít na paměti, že bychom je měli ochránit od každodenního velkého zatížení, a také se vyhnout alkoholu, kouření a nezdravému jídlu. Úplný základ je pak každodenní kvalitní spánek, které tělo regeneruje. Máte s ním problém? Přečtěte si rady, jak snadno usnout.