Ratanový nábytek byl velmi populární v 90. letech, ale tak jako se různé trendy vracejí do módy, stejně to platí pro nábytek. A tak je ratan zpátky: oslovil každého, kdo touží po přírodním nábytku, který se skvěle kombinuje s živými zelenými rostlinami a vytváří tak minimalistické, leč velice útulné bydlení. Do obliby se navíc dostal i ratan umělý, s kterým se často setkáte na balkonech a zahradách.

Kde se vzal ratan

Ratan se vyrábí z palmových lián především v Malajsii, Indonésii nebo na Filipínách. Díky jejich pevnosti a ohebnosti jsou liány skvělým materiálem pro nábytek, který je lehký a odolný. Pro výrobu ratanového nábytku se materiál také barví do cíleného odstínu a následně lakuje. Na trhu tak najdete světlé a tmavé odstíny, ale výjimkou není ani bílá barva.

Nábytek z přírodního ratanu

Dříve byly oblíbené především sedací soupravy na odpolední kávu, nebo odpočinkové papasany. Dnes však nabídku obchodů tvoří i komody, křesla, a to včetně oblíbených závěsných křesel, skříňky, pohovky a mnohé další.

Je mnoho důvodů, proč si pořídit ratanový nábytek a tím největším je jeho odolnost. Díky pevné struktuře lián je nábytek z nich vyrobený opravdu pevný. Vydrží mnoho let, obzvláště když o něj budete dobře pečovat. Při uklízení ho přetřete pouze vlhkým hadříkem. Nevystavujte ho slunci ani dešti, je citlivý na vlivy počasí. Dobře se mu nedaří ani u topení, ač interiér je pro něj ideálním místem.

K přírodnímu ratanovému nábytku se skvěle hodí jednoduché vzory, ať už v podobě polstrů a polštářků, nebo koberečků. Jeho přírodní vzhled podtrhují zelené rostliny – na poličce vám udělá parádu třeba rýmovník a vedle nábytku na zemi i větší rostlina známá jako sloní noha. Obě jsou velmi nenáročné na pěstování.

Už jste četli?  Hubení mravenců ve skleníku aneb zatočte s nimi jednou provždy

Rádi byste si pořídili ratanový nábytek na zahradu? Pak raději vsaďte na ten umělý. 

nabytek-z-umeleho-ratanu

Proč se zaměřit i na nábytek z umělého ratanu

Vzhled podobný výpletu pravého ratanu tvoří nábytek z umělého ratanu. Kromě vzhledu však s ratanem jako takovým nemá co do činění. Vyrábí se z plastových tkanin.

Velkou výhodou PVC materiálu je odolnost vůči rozmarům počasí. Takovou sedací soupravu můžete bez problému nechat na terase nebo zahradě celou zimu a nemusíte se bát, že by se poškodila. Lehátko z umělého ratanu vám zase poskytne relaxační místo pro čtení knihy nebo pro opalování v horkém letním dni. Na jednu věc si však musíte dávat pozor. A to je cena. U opravdu levných kousků hrozí, že je brzy prosedíte nebo vám vyblednou od sluníčka.