Přemýšlíte při stavbě či rekonstrukci nad výškou stropu, kuchyňské linky nebo umyvadla? Poradíme vám, jaké jsou doporučené výšky a podle čeho se máte řídit.

Minimální výška stropu

Minimální výška stropu neboli světlá výška místnosti v novostavbě je stanovena v § 40 odst. 2 Vyhlášky č. 268/2009 Sb. V rodinném domě je to 2,5 m a v bytovém domě 2,6 m. V podkroví je minimální světlá výška stanovena na 2,3 m a musí být alespoň nad polovinou podlahové plochy. Světlá výška stropu je vzdálenost mezi horním povrchem finální podlahy a spodním povrchem stropu podlaží – podhledu.

Pozor na výšku v pasivních domech

Pasivní domy musí být vybaveny systémem pro nucenou výměnu vzduchu. V jednotlivých místnostech jsou v podhledu vedeny rozvody potrubí, pro které se vytváří instalační podhled tloušťky 20 až 30 cm.

Optimální výška stropu obytné místnosti

Minimální světlá výška místnosti nemusí vždy vyhovovat. Výšku stropu lze zvýšit dle požadavků. Nejčastěji se minimální výška navyšuje o 10 až 30 cm. To je vhodné u místností s větší podlahovou plochou. Prostor pak nepůsobí stísněně.

Světlá výška místnosti ve starých objektech

Mnoho starých domů má stropy s výškou 3 až 4 m. Prostory působí neútulně a špatně se vytápí. Pro snížení energetické náročnosti a zvýšení komfortu bydlení lze stropy snížit stropním podhledem. Sádrokarton lze tepelně izolovat a vzduchovou dutinu mezi stropem a podhledem využít pro vedení kabelů či potrubí.

Jaká by měla být výška kuchyňské linky

Optimální vzdálenost od podlahy k hraně pracovní desky by měla být od 850 do 950 mm. Výška kuchyňské linky se odvíjí i od toho, jak jste vysocí a jak chcete prostor koncipovat. U sporáku a varných desek může být výška o 100 mm níže, u dřezu by měla být pracovní plocha zase o 100 mm výše, ať se nemusíte ohýbat. Podobně je to s výškou umyvadla. Hloubka kuchyňské linky a pracovní desky by zase měla mít alespoň 600 mm. U horní skříňky se měří vzdálenost mezi pracovní deskou a spodním lícem horních skříněk a měla by být 520 mm. Ideální hloubka je 350 mm.

Už jste četli?  Vánoční stromek jako symbol nadcházejícího období