Dřeviny na zahradě je nutné pravidelně udržovat. Proč je prořez stromů u těch ovocných nezbytností, jak se správně provádí a které nástroje jsou vhodné?

Proč je prořezání stromů nezbytné

Stromy se musejí prořezat v první řadě kvůli jejich zdraví. Postaráme se tím o jejich zdárný růst, prořezání nedovolí v prosvětlené koruně množení cizopasných mechů a hub. Prořezem odstraníme taktéž větve, které jsou staré nebo již odumřelé.

Pro majitele zahrady z toho plyne ještě jeden užitek: Pravidelně prořezávaný strom poskytne i větší úrodu. Příliš hustá koruna by bez prořezu plodila jen na svém obvodu. Pokud bude plodů po řezu méně, obvykle budou ale kvalitnější.

Prořez má i praktický smysl s ohledem na zbytek zahrady i její obyvatele. Odstraníme tak ty větve, které nám jednoduše překážejí, protože například zasahují do venkovního altánu. Prořezání některých stromů je nutné realizovat i z hlediska bezpečnosti.

Přesný postup prořezávání se u jednotlivých stromů liší. Konkrétně u ovocných stromů se jedná o odlišnosti napříč jednotlivými odrůdami. Například u třešní se nehodí provádět příliš hluboký řez (hluboký zmlazovací řez lze někdy provádět až do dvacetiletého dřeva) a vyhnout bychom se měli i nadměrnému tvarování. Existují však některá základní pravidla, která jsou shodná a každý zahrádkář by je měl znát.

jak-prorezavat-stromy

Jaké jsou druhy řezů

Prvním typem řezu je tzv. výchovný. Provádí se u ovocných stromů, a to během prvních let jejich růstu. Slouží k vytvarování stromku. Jedná se o řez středně hluboký až hluboký.

Pokud strom již plodí, právě pro optimální úrodu je potřeba provádět řez tzv. udržovací. Jinak se také nazývá průklest. Udržovací řez se provádí cca od šestého roku. Jeho účelem je primárně odstranění větví, které jsou přestárlé či poškozené.

Zmlazovací řez slouží, jak již jeho název napovídá, pro omlazení starších stromů. Podpoří se tak jejich růst a zmlazovací řez má rovněž příznivý vliv na plodnost stromu. Platí, že u stromů starších můžeme větve zkrátit i razantněji. U zvláště zanedbaných stromů je však zapotřebí provádět zmlazovací řez postupně. Jinak by strom vzhledem k dostatku energie začal vyhánět větve z každého očka. Prořez je v takovém případě na místě rozložit do několika následujících let.

Eventuálně je možné ještě provádět řez tzv. opravný. Ten je na místě za předpokladu, že prořezávání nevedlo ke kýženým výsledkům.

jak-prorezavat-stromy

Kdy správně provádět prořez stromů

Vhodné období k prořezu obecně nastává dvakrát do roka. A to ještě v zimě nebo v období časného jara a dále v období léta po sklizni.

Zimní řez především znásobuje dřevní hmotu, letní řez se postará o kvalitní úrodu. Ovšem pozor, pro některé druhy stromů zimní řez vhodný není. Obecně lze říci, že zimní řez snášejí jádroviny, tj. například jabloně. U peckovin závisí na druhu stromu. Pro třešně je vhodný, pro slivoně nikoli.

Jaký je optimální postup prořezu

Řez musí být promyšlený, na počátku je tak nutné si uvědomit, jak by měla koruna ve výsledku vypadat. Klíčem je najít hlavní větve. Správně bychom měli odstraňovat ty větve, které jsou překřížené, případně nadbytečné. V závislosti na orientaci koruny se hlavní větve řežou s cílem je směřovat vodorovně, případně tak, aby vyplnily kompletně objem koruny. Mladé stromky lze proto zatížit nebo dokonce přivázat. Větvím se tím pomůže do žádoucího tvaru.

Po hlavních větvích se prořezávají i ty dlouhé, které mají plodit. Na místě je dodržet adekvátní poměr mezi větvemi hlavními, tzv. vzrůstem a plodným obrostem.

Pryč se dávají větve, které překážejí. Ponechávat není vhodné ani pahýly. Zapotřebí je ze stromu odstranit i vzpřímeně rostoucí výhony, tzv. vlky. Ty způsobují nežádoucí zahušťování koruny a z pohledu úrody význam nemají.

Správný řez se provádí šikmo. Cílem zahrádkáře je, aby řez splynul s původní větví, až se po několika letech uzdraví. Rány se po ořezání ošetřují například štěpařským voskem. Možné je použít i stromový balzám, případně latex. Urychlí se tím hojení rány.

prorez-stromu

Čím prořezávat stromy

Vhodný nástroj jsou ostré nůžky. Můžeme použít ty tzv. dvousečné nebo kovadlinkové. Poslouží vám nůžky běžné, spolehnout se však můžete i na ty elektrické.

U silnějších větví má smysl použít spíše pilku. I tady se nemusíme spoléhat jen na vlastní fyzickou kondici. Mechanická pila vyžaduje značné množství síly. „S elektrickými nástroji se vám bude pracovat znatelně pohodlněji,“ potvrzuje i Jakub z e-shopu Ynaradi.cz, který se na tento segment specializuje.

V závislosti na tom, s čím se vám bude vhodněji pracovat ve vašich konkrétních podmínkách, si vyberte nástroj, který se napájí z elektrické sítě, případně má vlastní akumulátor. V některých situacích může být hledání elektrické zásuvky komplikované, případně zcela nemožné, proto se nářadí s akumulátorem jednoznačně vyplatí.

Teleskopické pilky jsou dále uzpůsobeny pro pohodlnou práci ve výškách. Jsou vybaveny prodlužovací násadou, kterou je možné prodloužit až o tři metry.

Určitou alternativou pilky bývá kalač, sekera či klíny.

Do základního vybavení každého zahrádkáře patří kromě nůžek a pilky taktéž drtiče větví. Obratem si tak poradíte i s veškerým odpadem ze zahrady. Navíc ještě poslouží, drť je možné využít i na záhon pod rostliny.

Už jste četli?  Jak ušetřit v domácnosti