Jak připravit bazén na novou sezónu? Pokud bazén na zimu nevypouštíte, bude po ní značně znečištěný – s největší pravděpodobností v něm budou plavat kousky větviček, hmyz a jiné nečistoty. Vodu jste snad před zimou vypustili, a tak vám tam nezmrzla a nic nepoškodila. Proto se můžeme pustit rovnou do čištění bazénu, pěkně krok za krokem.

1. krok: Dopouštíme vodu

Jako první věc, zašroubujte výtokové otvory – na čerpadle filtrace a také víko vypouštění filtrační nádoby. Dále do bazénu napusťte vodu (pravděpodobně jste ji před zimou odpustili do výše, že jsou vidět vpustní otvory). Z hadice vodu nechte nejdříve odtéci, aby v hadici nezůstaly nečistoty, případně zelená voda, která se tam přes zimu mohla vytvořit.

2. krok: Filtrace a čerpadlo

Vyčistěte si předfiltr a víčko od filtrace, vložte ho do filtrace a víčko lehce uzavřete – to, aby se nám voda mohla dostat do čerpadla z bazénu a nezavzdušnilo se nám. Konečné uzavření proveďte až voda začne vytýkat kolem těsnění. Filtraci přepněte do polohy zpětného proplachu. Později rozvedeme, co dál.

bazenova-filtrace

3. krok: Desinfekční přípravky

Nyní do vody v bazénu vlijte dezinfekční přípravek na bazény – množství dle návodu. Ve chvíli, kdy začne voda proudit do skimmeru, nalijte do něj stejné množství desinfekčního přípravku jako jste lili do bazénu. Tím vydezinfikujete hadice i písek ve filtraci a voda tak bude v lepší kondici.

4. krok: Zapojujeme čerpadlo, měříme pH

Zapojte čerpadlo. V tuto chvíli už vám nejspíš začne přetékat voda přes víčko filtru, je tak čas jej pevně dotáhnout. Než zapneme filtraci, počkáme až bude voda lehce přetékat přes klapku skimmeru. Do skimmeru vložte ideálně kombinované tablety. Na závěr upravíme pH vody – pro změření a úpravu postupujte dle návodu zakoupeného přípravku pro úpravu pH.

Už jste četli?  Naaranžujte si vysněné místo na balkóně či terase na trávení letních dnů
bazenovy-skimmer

5. krok: Zapínám filtraci

Nyní můžeme přejít k zapnutí filtrace, prozatím jen na pár vteřin, abychom natáhli dezinfekční přípravek, který jsme dříve použili, do filtru. Vypněte jej a nechte tak přípravek působit 15 minut. Poté přepněte ventil do polohy usazování a asi na 10 vteřin zapněte čerpadlo, aby se písek usadil. Nyní filtraci zapněte na běžné filtrování a voda se začne čistit. Je dobré sledovat tlak na filtru – když vystoupá, je to známka zanešení filtru a je potřeba ho vyčistit. Ze začátku jara tento proces bude zřejmě potřeba opakovat častěji.

6. krok: Závěrečná kontrola

Na závěr zkontrolujeme, jestli voda se znečištěním odtéká, zkontrolujeme také veškeré hadice, jestli nekapou, případně dotáhneme těsnící kroužky nebo je vyměníme za nové.

Teď už stačí jen teplé slunečné počasí a koupání je připraveno.