Altán nebo pergola? Mnoho lidí tuto otázku řeší, když chce pořídit posezení na svoji zahradu. Pokud si nejste jistí, co vybrat, pomůžeme vám si ujasnit, co od zahradního posezení požadujete a k jakému účelu vám bude sloužit. Pak už výběr altánu nebo pergoly bude hračka.

Altán nebo pergola: Toť otázka

Je lepší altán nebo pergola? Nikdo vám nedá jasnou odpověď, ale vy sami se můžete rozhodnout na základě jejich výhod a nevýhod. Pojďme si proto představit obě stavby, abyste si udělali představu, která bude více vyhovovat právě vám.

Altán je skvělé místo pro relax na zahradě

Altán je konstrukce stojící osamoceně a obvykle je ukotvená nosnými sloupky v betonových patkách nebo vrutech v zemi. Když chcete altán, potřebujete rovný povrch. Altán má běžně stěny do 2/3 výšky, máte tak krásný výhled po zahradě a díky tomu, že altán je vždy zastřešený, jste chráněni před deštěm a dalšími rozmary počasí.

Půdorys altánu bývá šesti- nebo osmiúhelníkový, méně často čtvercový či obdélníkový. Zahradní altány dřevěné navíc krásně splynou s okolními rostlinami a mají přírodní vzhled.

Proč vybrat altán

  • Je relaxačním koutkem, kde můžete odpočívat nebo se bavit s rodinou či přáteli
  • Dopřeje vám soukromí třeba v koutku zahrady, kam neuvidí zvědaví sousedé
  • Ochrání vás před větrem a deštěm, a když si v něm postavíte krb, lze jej využívat i na podzim
  • Pokud dáváte přednost chládku před ostrými paprsky letního slunce

Pergola bývala okrasou zahrady

Pergola měla v minulosti především okrasnou funkci, sloužila jako opora pro popínavé rostliny. Dnes bývají pergoly již zastřešené, obvykle polykarbonátem, který propouští světlo, ale zároveň chrání před deštěm.

Už jste četli?  Chcete zhubnout? Začněte zdravým vařením

 Pergola je tvořená čtyřmi nebo šesti sloupky, které jsou do země ukotvené stejně jako u altánu. Stojí buď samostatně v zahradě nebo se kotví k domu. Dostupné jsou pergoly dřevěné, ale vyrábí se i z dalších materiálů. Pergoly bývají otevřené a bez stěn. Půdorys je čtvercový nebo obdélníkový.

Proč vybrat pergolu

  • Chcete mít své relaxační místo hned u domu
  • Nechcete kupovat nádobí speciálně pro altán, ale potřebujete mít při grilování vše na dosah ze dveří domu
  • Chcete využívat pro posezení i elektřinu a její zavedení dál od domu by bylo problematické
  • Chcete-li se cítit jako v přírodě, stačí na pergolu vysázet popínavé rostliny
  • Baví vás užívat si letního slunce plnými doušky
  • Potřebujete zastřešit parkování pro své auto, ale nechcete stavět garáž

Kde koupit pergolu?

Ať už sháníte klasické pergoly, zahradní altány, přístřešky, či garážová stání – vybírejte je u odborníků v oboru, Pergola Dřevěná s.r.o. Každý kus vám vytvoří na míru, dle vašich přání a požadavků. Součástí jejich nabídky je i možnost vlastní montáže, kdy vám dodají kompletní spojovací materiál a detailní návod, takže sestavení pergoly, altánu či přístřešku zvládnete každý.