Altán nebo pergola? Mnoho lidí tuto otázku řeší, když chce pořídit posezení na svoji zahradu. Pokud si nejste jistí, co vybrat, pomůžeme vám si ujasnit, co od zahradního posezení požadujete a k jakému účelu vám bude sloužit. Pak už výběr altánu nebo pergoly bude hračka.

Altán nebo pergola: Toť otázka

Je lepší altán nebo pergola? Nikdo vám nedá jasnou odpověď, ale vy sami se můžete rozhodnout na základě jejich výhod a nevýhod. Pojďme si proto představit obě stavby, abyste si udělali představu, která bude více vyhovovat právě vám.

Altán je skvělé místo pro relax na zahradě

Altán je konstrukce stojící osamoceně a obvykle je ukotvená nosnými sloupky v betonových patkách nebo vrutech v zemi. Když chcete altán, potřebujete rovný povrch. Altán má běžně stěny do 2/3 výšky, máte tak krásný výhled po zahradě a díky tomu, že altán je vždy zastřešený, jste chráněni před deštěm a dalšími rozmary počasí.

Půdorys altánu bývá šesti- nebo osmiúhelníkový, méně často čtvercový či obdélníkový. Zahradní altány dřevěné navíc krásně splynou s okolními rostlinami a mají přírodní vzhled.

Proč vybrat altán

  • Je relaxačním koutkem, kde můžete odpočívat nebo se bavit s rodinou či přáteli
  • Dopřeje vám soukromí třeba v koutku zahrady, kam neuvidí zvědaví sousedé
  • Ochrání vás před větrem a deštěm, a když si v něm postavíte krb, lze jej využívat i na podzim
  • Pokud dáváte přednost chládku před ostrými paprsky letního slunce

Pergola bývala okrasou zahrady

Pergola měla v minulosti především okrasnou funkci, sloužila jako opora pro popínavé rostliny. Dnes bývají pergoly již zastřešené, obvykle polykarbonátem, který propouští světlo, ale zároveň chrání před deštěm.

Už jste četli?  Ratanový nábytek: přírodní nebo radši umělý?

 Pergola je tvořená čtyřmi nebo šesti sloupky, které jsou do země ukotvené stejně jako u altánu. Stojí buď samostatně v zahradě nebo se kotví k domu. Dostupné jsou pergoly dřevěné, ale vyrábí se i z dalších materiálů. Pergoly bývají otevřené a bez stěn. Půdorys je čtvercový nebo obdélníkový.

Proč vybrat pergolu

  • Chcete mít své relaxační místo hned u domu
  • Nechcete kupovat nádobí speciálně pro altán, ale potřebujete mít při grilování vše na dosah ze dveří domu
  • Chcete využívat pro posezení i elektřinu a její zavedení dál od domu by bylo problematické
  • Chcete-li se cítit jako v přírodě, stačí na pergolu vysázet popínavé rostliny
  • Baví vás užívat si letního slunce plnými doušky
  • Potřebujete zastřešit parkování pro své auto, ale nechcete stavět garáž

Kde koupit pergolu?

Ať už sháníte klasické pergoly, zahradní altány, přístřešky, či garážová stání – vybírejte je u odborníků v oboru, Pergola Dřevěná s.r.o. Každý kus vám vytvoří na míru, dle vašich přání a požadavků. Součástí jejich nabídky je i možnost vlastní montáže, kdy vám dodají kompletní spojovací materiál a detailní návod, takže sestavení pergoly, altánu či přístřešku zvládnete každý.