Syfilis, přijíce, lues – nejčastější názvy, které se spojují s infekčním chronickým onemocněním, které se přenáší v naprosté většině pohlavním stykem. Zdálo by se, že se nás netýká, ale opak je pravdou. V Česku se v roce 2020 nakazilo 870 lidí, což je nejvyšší číslo od roku 2000.

Pohlavní choroby jsou staré jako lidstvo samo a syfilis byl hrozbou od 15. století, kdy došlo v Evropě k epidemiím v Itálii a ve Francii. Do doby objevení penicilinu byl chorobou, která končila smrtí po velmi těžkém a dlouhotrvajícím průběhu. Dnes trápí především rozvojové země, ale jak statistiky ukazují, šíří se napříč populací i ve vyspělých zemích a nevyhýbá se žádné věkové kategorii. Tedy všem, kdo si dopřejí nechráněný rizikový sexuální styk. Ten je zásadní a téměř výhradní příčinou vzniku a šíření nemoci.

Bakterie, která žije jen v člověku

Syfilis způsobuje bakterie Treponema pallidum, která proniká do organismu narušeným povrchem kůže nebo sliznic. V naprosté většině případů pohlavním stykem v ústech, genitálů či análním otvorem. Zajímavostí je, že jediným hostitelem této bakterie je člověk. Mimo lidské tělo rychle hyne, protože je citlivá na jakékoliv vnější vlivy. Proto je vysoce nepravděpodobné, že byste se nakazili prkýnkem na společných toaletách nebo z ručníku.

Další možností nákazy je přenos na plod z nakažené matky, čemuž se v naprosté většině případů daří předejít povinným vyšetřením krve těhotné ženy na řadu nebezpečných onemocnění, včetně pohlavně přenosných chorob, v rámci pravidelného screeningu.

Ohroženou skupinou jsou narkomani, kteří používají sdílené injekční stříkačky, navíc se u nich vyskytuje výrazně častěji rizikové chování s ohledem na závislosti, tedy i nechráněný pohlavní styk a prostituce.

Na stádiu nemoci záleží

Syfilis je onemocnění, které prochází několika stádii a pro úspěšnost léčby je velmi důležité, ve kterém jej lékaři zjistí. Navíc příznaky jsou velmi pestré, často nespecifické.

V první stadiu do 90 dní po nakažení se objeví v místě infekce tvrdý vřed, který nebolí. Po zmáčknutí z něj vytéká čirá tekutina. Nejčastější místa výskytu jsou genitálie, ústa a konečník. Ovšem: místo vředu můžete zaregistrovat pouze oděrku, ženám někdy otékají velké stydké pysky, mužům předkožka. Když se do těla dostane bakterie sliznicí močové trubice, skrytý vřed se hlásí výtokem. Po samotném vředu se za dva týdny objeví zvětšené lymfatické uzliny nebo uzliny v třísle, často pouze na jedné straně.
Druhá fáze startuje vyrážkou (9. až 12. týden), tu provází nespecifické příznaky podobné viróze – únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota.

TIP: Pokud hledáte léky na bolest hlavy, navštivte EUC Lékárnu.

Vyrážka se objevuje různě po těle, nejčastěji na břiše a trupu, bývá ohraničená, nesvědí, jindy jsou to červenohnědé lesklé pupínky v obličeji, dlaních a na ploskách nohou, u někoho velmi nepříjemné mokvavé pupínky v záhybech, kde dochází k opruzeninám. Některému nemocnému může zarudnout ústní dutina, objeví se zánět nosohltanu nebo syfilitická angína, nemocní chraptí a bolestivě polykají.
Asi po dvou, třech letech se nemoc dostává do skryté formy, kdy nemocný přestává být infekční. Ovšem u třetiny z nich se nemoc dostane do terciální fáze. Ta propukne několik let poté, objeví se gummata – tuhé uzly – na kůži, sliznicích i nejrůznějších orgánech, kterým brání ve fungování. Nejčastěji na jazyku, v nose, kloubech, kostech, játrech či cévním systému. Hrozí vznik výdutí v aortě a koronárních cévách, gummata poškozují srdce. 

Už jste četli?  Jak vybrat módní batoh do města? Poradíme, co zvážit

Trpí tělo i psychika, přitom léčba je snadná

Typickým projevem pokročilé syfilitidy je postižení míchy, při němž dochází nejen k silným bolestem zad, ale i k poruchám chůze a rovnováhy a psychiatrické projevy. Prohlubující se změny osobnosti, chování a prohlubující se demence. Nemoc se ve všech stadiích léčí penicilinem. U prvních dvou bývá úspěšná, injekčně podávané antibiotikum ukáže výsledky po několika týdnech. Problém je, když lékař nemoc objeví po mnoha letech, kdy došlo k nezvratným postižením orgánů a nervové soustavy.

Nemoc rozhodně netajte

Pokud zjistíte jakýkoliv příznak či máte podezření s ohledem na nezodpovědné rizikové chování, je třeba navštívit lékaře. Ten z krevních testů velmi snadno nemoc odhalí a začne s léčbou. Zároveň má povinnost sdělit místní hygienické stanici a dochází k dohledávání všech sexuálních kontaktů nemocného. Pacient je navíc po vyléčení sledován a chodí na pravidelné kontroly ještě další dva roky. Pokud s negativními výsledky absolvuje velmi podrobná vyšetření, je vyřazen z evidence, v opačném případě je sledován desítky let. Poučení je jasné: chovejte se bezpečně a zodpovědně, ušetříte si spousty bolesti, zdravotních rizik a obtíží, i společenských komplikací.