Jaká je bezpečná dávka alkoholu? Na tom se ani odborníci neshodnou. I když si dáte skleničku jen příležitostně, vůbec neuškodí, když si na nějaký čas dáte detox. Možná budete překvapeni, co všechno se ve vašem těle změní k lepšímu.

Jak tělu škodí alkohol?

Dlouhodobé užívání nebo dokonce nadužívání alkoholu nepoškozuje jen játra, jak si mnozí myslí, ale i další orgány. Například mozek, srdce nebo nervový systém. Dokonce může přispět ke vzniku rakoviny. Současně dochází k odstranění zábran a možnému rizikovému chování.

Co se stane s vašim tělem, když přestanete pít alkohol

I když se to zdá jednoduché, odepřít si skleničku, na kterou jste zvyklí, může být problém. Mnoho lidí řeší svůj stres a osobní problémy právě alkoholem. Jiní mají spojenou skleničku vína s relaxováním nebo alkohol vůbec jako běžnou součást setkávání se s přáteli. Zkuste chvíli abstinovat a uvidíte na svém těle změny k lepšímu – rozběhne se detoxikace.

za-jak-dlouho.se-telo-vycisti-od-alkoholu

Zlepší se vám spánek

Už během týdne, co se vzdáte sklenky, budete lépe spát: bez přerušení. Alkohol je diuretický, to znamená, že dochází ke zvýšené tvorbě moči ledvinami, což vede k častějšímu buzení během noci. Alkohol také narušuje REM stádium spánku, tedy stádium, v němž lidé sní, a hlavně si nejvíce odpočinou. Celková kvalita spánku je tak špatná a ráno se probouzíme unavení. Zajímá vás, co vše ovlivňuje náš spánek? Můžeme doporučit knihu od M. Walkera Proč spíme?

Sníží se hladina glykemie

Alkohol obsahuje cukr, o tom není pochyb, záleží také na druhu. Panák vodky bude mít větší množství než například suché víno. Pokud to s alkoholem přeženete, vaše hladina cukru se vrátí do normálu zhruba za 24 hodin. Podle provedených výzkumů, pokud se vzdáte konzumace alkoholu, přibližně za měsíc se může vaše hladina glukózy snížit až o 25 %. Při pravidelné konzumaci tělo ztrácí schopnost udržovat optimální hladinu cukru v krvi.

Už jste četli?  Jak vybrat odstín rtěnky, který vám bude lichotit?
za-jak-dlouho.se-telo-vycisti-od-alkoholu

Lepší kondice jater

Játra alkoholem velmi trpí. Dobrou zprávou je, že mají schopnost regenerovat. Pokud nejsou nenávratně poškozena například cirhózou, budou potřebovat několik týdnů, přibližná délka je 4–8 týdnů (podle některých zdrojů až 3 měsíce).

Zhubnete a prospějete zažívání

Alkohol obsahuje mnoho prázdných kalorií, což nenápadně zvyšuje váš denní energetický příjem. Když k tomu přičteme fakt, že zvyšuje chuť k jídlu, kila jen naskakují. Pokud touhu po alkoholu nebudete nahrazovat sladkostmi, zhruba po dvou týdnech můžete na své váze vidět nižší číslo.

Zároveň, pokud patříte k lidem, kteří po požití alkoholu trpí pálením žáhy, může se vašemu zažívání značně ulevit.

Alkohol a přibírání

Zářivější pleť

Pití alkoholu dehydratuje, což se projeví i na pokožce. Už po pár dnech bez pití si můžete všimnout prvních změn. Po měsíci si vaší hydratované a regenerované pokožky všimnou i ostatní.

Za jak dlouho se tedy tělo vyčistí od alkoholu? Každý organismus je originál, ale zhruba po třech měsících abstinence by vaše tělo mělo být dostatečně zregenerováno, což pocítíte v mnoha oblastech života.

Zkuste si místo večerní skleničky pořádně odpočinou u knihy a druhý den vyrazit na výlet, třeba do Pavlina údolí. Nebo věnovat volný čas vzdělávání – přečtěte si naše tipy, jak se naučit cizí jazyk zdarma.