Plesová sezóna je na dosah. Jste-li i vy fanouškem tance a zábavy, pravděpodobně se dobře orientujete v tom, jaká je vhodná róba a co se naopak dle etikety nesluší. Plesy jsou speciální společenskou událostí a jako takové vyžadují určitý dress code. Jak se cítit na společenské události dobře a zároveň nezpůsobit ostudu kvůli nevhodnému oblečení? Poradíme, jak být hvězdou plesu a zároveň neporušit plesovou etiketu.  

Přípravy na společenskou událost

Probíhá to asi všude velice podobně – ženy několik dní dopředu přemýšlí, v jakých šatech na ples půjdou, jestli nemají ještě zajít do kosmetického salónu, na nehty, jaké šperky se budou k šatům hodit a jestli není potřeba se pro dokonalý účes objednat ke kadeřnici. Zato muži v den plesu vytáhnou ze skříně oblek, který jim tam vidí od maturity, některým možní od svatby, a maximálně si tak umyjí boty. Když to partnerka zařídí, navážou si kravatu v barvě róby, kterou si zvolila ona.

V případech, kdy není vyžadován konkrétní dress code jsou takové přípravy v pořádku – žena si obleče ty nejhezčí společenské šaty a muž opráší oblek. Jak je to ale s událostmi, kde je nějaký dress code vyžadovaný?

Co je Black tie?

Už jste slyšeli někdy pojem Black tie? Jedná se o dress code, který vyžaduje u mužů smoking a u žen dlouhou večerní róbu. Smoking by měl mít černou nebo tmavě modrou barvu, za to košile musí být bílá s dvojitými manžetami, které ladí s knoflíčky. Rukávy košile jsou pak asi o centimetr delší. U smokingu pak nesmí chybět černý nebo modrý motýlek, případně motýlek v barvě šatů partnerky.

Už jste četli?  Jak vybavit malou garsonku?

Žena si na sebe obléká společenské dlouhé šaty, které podtrhnou její osobnost. V žádném případě by něměly být prvoplánově vyzývavé, ale měly by ženu reprezentovat. Barva se při Black tie dress codu neřeší. Lodičky k šatům žena vybírá na vysokém podpatku a uzavřené, případně volí sandálky, které by ale také měly být na vysokém podpatku. Své osobní věci schová v psaníčku, kabelka přes rameno se nehodí, které by mělo ladit se zbylými doplňky. Šperky, účes ani make-up by něměly být okázalé, i tady platí, že všeho moc škodí. 

Plesování není co do oblečení tak striktní

Chystáte se na ples? Ten je spíš zábavou než vyloženě společenskou událostí, a proto etiketa pro oblékání není na ples tolik striktní. Muži mohou vyrazit v obleku s decentní kravatou či motýlkem, který bude ladit s šaty ženy.

A dámské oblečení? Žena zde nemusí volit dlouhé šaty, bez problémů poslouží šaty pod kolena nebo koktejlky. Ani tady by však žena neměla mít prvoplánově vyzývavé šaty, ale šaty, které mají šmrnc a jsou sexy rozhodně neublíží. Silonky jsou však v každém případě samozřejmostí. Vhodné jsou uzavřené boty, které mají skryjí šev silonek.