Léto přeje nejrůznějším radovánkám, mezi které patří i oblíbené dovádění na trampolíně. I když baví především děti, mnohdy zláká i dospělé. Pokud je trampolína v hledáčku i vaší rodiny, věnujte jejímu výběru dostatečnou pozornost. Poradíme, jak vybrat bezpečnou trampolínu – jaká kritéria jsou ta nejdůležitější.

V první řadě: Bezpečí

Při výběru trampolíny se zaměřte na to, zda splňuje přísné bezpečnostní normy a má příslušné certifikáty. Právě ty garantují kvalitu použitých materiálů, odolnost a stabilitu dané trampolíny. Bezpečnostní certifikáty vydává řada institucí, jako je například Strojírenský zkušební ústav, Dekra nebo německá zkušebna TÜV NORD Mobilität. Informaci o tom, jaké hodnocení trampolína získala najdete v technickém popisu výrobku.

Materiál konstrukce trampolíny

Trampolína by měla být vyrobená z oceli, která je dostatečně pevná a stabilní. Tyče držící trampolínu pohromadě by pak měly mít dostatečnou tloušťku. Zkoumejte také odolnost materiálu. Čím odolnější bude, tím déle vám trampolína vydrží. Výběrem kvalitního materiálu navíc můžete předejít případným úrazům.

Ochranná síť trampolíny

Bez ochranné sítě, která brání vypadnutí ze skákací plochy, se zkrátka neobejdete. Vybírat můžete trampolínu s vnitřní nebo vnější sítí. Ačkoli jsou oba typy bezpečné, výjimečnost vnitřní sítě spočívá v jejím umístění v těsné blízkosti skákací plochy – mezi skákací plochou a pružinami. Jejím účelem je nejen zabránit vypadnutí, ale i zamezit kontaktu s rámem a šlápnutím do okolí pružin.

Komfortní skákací plocha

Skákací plocha by měla být vyrobená z odolných materiálů s vysokou životností. Zároveň by měla být navržena tak, aby doskoky co nejméně namáhaly klouby. Co se týče povrchu plochy, volte tu se speciální neabrazivní úpravou, která zabraňuje odření pokožky při pádu.

Už jste četli?  Jak uběhnout 5 km a jak se motivovat? + Tréninkový plán
jak-vybrat-trampolinu

Záruka náhradních dílů a příslušenství

Každá sebekvalitnější trampolína se časem opotřebí, byť třeba jen některá její část. Proto si předem zjistěte, zda na ní můžete kdykoli přikoupit originální náhradní díly nebo určité příslušenství, které zvýší komfort při skákání.

Jak vybrat trampolínu: Rady na závěr

Kvalita a bezpečnost trampolíny ale není vše, co byste se přejím výběru měli zohlednit. Nezapomeňte i na další důležité ukazatele:

  • Rozměr trampolíny: Před koupí trampolíny zvažte, kolik prostoru na ní máte, podle toho volte její velikost. Obecně se z bezpečnostních důvodů doporučuje mít alespoň 1 m volného místa po obvodu trampolíny.
  • Kdo bude skákat: Trampolínu vybírejte hlavně podle toho, kdo na ní bude skákat. Pokud chcete trampolínu pro batole, stačí malá interiérová trampolínka. Trampolíny pro odrostlejší děti by měly být v průměru alespoň 3 m. Jestliže na ní občas skáče i dospělý člověk, doporučujeme volit průměr kolem 4 m a v potaz brát její nosnost.
  • S pružinami nebo bez: Na trhu najdete trampolíny s pružinami a také trampolíny s elastickým výpletem. Klasické pružiny by měly být z velmi odolných materiálů a zakryté bezpečnostním krytem. Elastický výplet na místo pružin by měl zvyšovat flexibilitu odrazové plochy a mít měkčí dopad. Obě možnosti mají co nabídnout a záleží jen na vašich preferencích.