Končící léto se odehrává v duchu návratu do škol, lesy a vodní nádrže ze dne na den pustnou a zdá se, že nástup podzimu těší snad jen melancholické knihomoly, kteří s šálkem kávy v ruce procházejí městskými parky. V České republice ale existuje početná skupina lidí, kteří podzim vítají jako skvělý čas pro pobyt v přírodě. Jsou to rybáři, kterým klidná podzimní příroda imponuje daleko více než letní vedra.

S ochlazením začíná růst aktivita ryb a těžiště zájmu rybářů se přesouvá z lovu velkých kaprů na cílené chytání dravých ryb.

V České republice začíná sezóna lovu dravců 16. června. Během horkého léta ale neberou tak dobře a jejich pravý čas přichází s chladným obdobím roku.

Na dravce většina rybářů chodí až do Silvestra a podstatná část z nich své úlovky pouští, jelikož dravých predátorů není v řekách nikdy dost, “ říká Ondřej Vokatý z rybářského serveru Aktivní-rybolov.cz.

„Velká část z téměř čtvrt milionu českých rybářů se na podzim věnuje lovu na umělé nástrahy tzv. přívlačí. V poslední době ale zároveň roste popularita muškaření, které je považováno za nejelegantnější a nejstarší způsob sportovního rybolovu,“ dodává.

rybareni-na-podzim

Stát se rybářem nicméně není tak snadné. Český rybářský svaz registruje okolo 250 tisíc členů, kteří museli nejprve vykonat rybářské zkoušky opravňující je k zakoupení státního rybářského lístku a povolenky.

Mimo to má každý rybář pracovní povinnost na chovných rybnících nebo musí místo odpracovaných hodin zaplatit příspěvek.

Díky legislativním úpravám si však můžete zakoupit 30denní rybářský lístek bez nutnosti skládání zkoušek.

K pořízení krátkodobého rybářského lístku vám stačí 200 korun, zároveň s ním ale musíte mít povolenku, která vás vyjde mnohonásobně dráž než pro členy rybářského svazu, dodává rybářský redaktor Jakub Výtoňský.

Už jste četli?  Proč při nákupu nemovitosti využít depozitní účet?

Nesmíme také zapomenout, že k rybaření se váže spousta právních předpisů, například ohledně povolených způsobů lovu, dob hájení a dalších ustanovení rybářského zákona či jiných vyhlášek, které se rybáři musí naučit před zkouškami. Nezřídka se pak stává, že majitelé krátkodobých lístků kvůli chybám z neznalostí končí u přestupkových komisí městských úřadů,“ doplňuje.

Stát se dobrým rybářem ale vyžaduje nejen teoretické znalosti. Dostat se na kobylku těm největším rybám je o znalostech života pod vodou a schopnosti využít nejnovější rybářské vychytávky a triky.

Pravidelný přísun tipů pro lov nejen dravých ryb naleznete na rybářském webu Aktivní-rybolov.cz