Olejové barvy se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších typů barev, a to nejen mezi nadšenými umělci, ale také mezi profesionálními malíři. Olejomalbu jako takovou využívali malíři již ve 13. století. Pro skutečně vysokou kvalitu se k olejovým malbám přiklání i dnešní generace umělců. Základ olejových barev tvoří lněný olej, který sice dlouho zasychá, ovšem je velmi trvanlivý, a zároveň má velmi výrazné odstíny. Míchat tyto barvy lze velmi jednoduše za pomoci terpentýnových olejů či ředítek, a také médií.

Z čeho se olejové barvy skládají?

Olejové barvy vznikají především z lněného či ořechového oleje a ředí se především terpentýnem. Je velmi důležité znát charakter oleje, který je v barvách obsažen, jelikož jedině tak zjistíte krycí schopnost olejových barev. Jelikož olejové barvy schnou podstatně delší dobu, je možné s nimi pracovat ještě dávno potom, co je nanesete na plátno. Po samotném zaschnutí barvy tmavnou. Poté je možné malbu přemalovat, a to bez toho, aniž by byla porušena spodní vrstva samotného obrazu. Mimo jiné mají olejové barvy velmi hustou a také krémovou konzistenci, kterou lze regulovat celou řadou přísad a míchat je tak i s transparentními barvami.

Jaké olejové barvy lze zakoupit?

Začátečníci si zpravidla kupují základní sady speciálně rychleschnoucích olejových barev, tedy takzvané barvy akrylové. Dále je možné zakoupit také olejové barvy, které jsou ředitelné s vodou, či olejové křídy, které jsou lisované v tyčinkách. Nejlépe barvy promícháte na dřevěné paletě. Poté je možné aplikovat olejové barvy na plátno.

Už jste četli?  Investujte chytře: Volte zlato

Na co můžete malovat?

S olejovými barvami se nejčastěji maluje na plátno. Velmi praktické je plátno bavlněné či lněné. Použít můžete ovšem i plátno smíšené. Bavlněné plátno je o něco jemnější a lněné zase o špetku hrubší. Pokud zvolíte smíšené plátno, hrubost bude někde uprostřed. Rovněž lze velmi dobře malovat nejen na dřevo, ale také na kov či jiné povrchy. Olejové barvy mají zkrátka velmi všestranné využití.

olejomalba-inspirace

Jaké doplňky se k olejovým barvám dají zakoupit?

Ředidla

K olejovým barvám lze zakoupit především různá ředidla, díky kterým můžete nejen ředit barvy a míchat je tak dle své potřeby, ale také čistit štětce či palety. Bez ředidel se tak rozhodně neobejdete. Ze všech nejtradičnější je přitom terpentýn.

Bez olejů to nepůjde

Olejomalba je sice odolná i z hlediska delšího časového období, avšak i přesto je třeba proces stárnutí olejomalby zastavit závěrečným nalakováním obrazu. K tomu budete potřebovat patřičný olej.

  • Lněný olej – dodává lesk a také průhlednost
  • Olej z makových zrníček –je transparentní a nemá příliš vysoké tendence zbarvovat barvy do žluta
  • Světlicový olej –zasychá velmi rychle. Podobný je rovněž slunečnicový olej
  • Ořechový olej – olej zasychá 4 až 5 dní a je velmi nákladný na pořízení
  • Sikativy –předchází tvorbě povrchových poruch a malých vad
  • Fermež –jedná se o rychleschnoucí olej
  • Média a gely –modifikují strukturu barev, jsou lesklé a průhledné