Luk je jedna z nejstarších zbraní, která dříve sloužila i k rozdělávání ohně. Dnes existuje již spousta druhů luků. Pojďme si je představit.

Skoro každý z nás měl jako malý doma luk, který nám vyrobili naši tatínkové nebo dědečkové. A většinou se skládal z obyčejné větvičky a gumičky. Někomu ale záliba v lukostřelectví zůstala a věnuje se této činnosti výhradně pro zábavu, nebo dokonce závodně. Za ta léta luky prošly výraznou proměnou.

Kladkové luky

Tento druh luku je nejmladší. Kladkové luky jsou určeny ke sportovní a lovecké střelbě. Délka tohoto druhu luku se měří osami kladek. Kratší luky jsou určeny spíše pro lovce. Je třeba dát si pozor, aby byly při střelbě určeny vhodné šípy, jelikož příliš lehké šípy mohou luk dokonce poškodit. 

Luk se prodává samostatně, protože je třeba dokoupit následující vybavení. A to:

  • stabilizátory
  • základka šípu
  • průhled tětivy
  • zaměřovač
  • vypouštěč tětivy

A právě vypouštěč tětivy se musí vybírat na základě toho, zda se chce jedinec věnovat terčové střelbě nebo lovu.

Reflexní luky

Reflexní luky používali už indiáni. Na tomto druhu luku je zajímavé to, že má v nenapnutém stavu ramena ohnutá na opačnou stranu. To má za účinek to, že docílíme nerovnoměrného nárůstu síly.

Po nasazení tětivy luk získá typický tvar, který je nám všem známý. 

Tento luk je kratší a lehčí než klasické dlouhé luky. Dnešní trh nabízí širokou škálu reflexních luků, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou krásně zdobené. Reflexní luk je kratší úmyslně, jelikož se často využíval při jízdě na koní. 


Sportovní luky

Tento druh luku je složený s kovovým nebo kompozitovým středem a kompozitovými rameny. Cena sportovního luku se odvíjí právě od středu. 

Levnější luky

Levnější středy sportovního luku jsou často odlitky. Ramena těchto luků jsou kompozitem sklolaminát-dřevo.

Už jste četli?  Jaké jídlo si brát s sebou na sport?

Dražší luky

Pokud pro nás nehrají hlavní roli finance, je určitě lepší zainvestovat. Dražší sportovní luky nabízí výkovky z duralu a ramena jsou kompozitem karbonu a dalších materiálů. Lze si vybrat i střed či ramena podle vlastní volby.

Neznamená to ale, že když si zakoupíte sportovní luk, můžete ho začít hned využívat. Naopak! K sportovnímu luku si musíte pořídit totiž ještě několik komponentů. A to:

  • tětivu
  • základku šípu
  • zaměřovač
  • stabilizátor

Záleží ale na disciplíně, jelikož v kategorii Barebow (z anglického názvu „holý luk“) se nepoužívá zaměřovač ani stabilizátor.

Dětské luky

Mají vaše ratolesti zájem o lukostřelbu? I jim můžete pořídit ten jejich! Dětské luky jsou speciálně zkonstruované tak, aby dětem zcela vyhovovaly.

Je tudíž nutné brát ohled na dispozice dítěte. Neznamená to, že 7leté dítě bude střílet jako 10leté a naopak. Děti se s lukem teprve seznamují, a tak jejich schopnosti nejlépe posoudí rodič nebo trenér.

A jaký druh luku pořídit?

A jak to tak bývá, děti jsou často neopatrné a pochopitelně neví jak s takovým lukem zacházet. Proto je nejvhodnější volit luky z odolnějších materiálů. Často je pro dětské luky používán ratan nebo umělá hmota, která je ještě navíc vyztužená karbonem.

Anglické luky

Anglický luk lze také najít pod názvem velšský luk. Jeho anglický název „Longbow“ je velmi výstižný, jelikož se jedná o luk dlouhý 1,8 m a pochází ze středověku. Angličané a Velšané ho převážně využívali jako loveckou a bojovou zbraň.

Tento typ luku se často vyráběl z jednoho kusu dřeva. Nejčastější a zároveň nejlepší bylo dřevo tisové, jilmové a jasanové a jejich tětiva se splétala z konopí. 

Šípy se vyráběly převážně z borovicového dřeva, jelikož se jedná o tvrdší dřevinu. Jejich hroty se kovaly do různých tvarů. Záleželo na účelu střelby, a často měly tvar písmene V. Šípy byly navíc téměř metr dlouhé a pokrývalo je peří, na jejichž připevnění se používala smůla.