Ploty ochraňují váš svět – kromě bariéry proti nezvaným hostům či nechtěným pohledům zvenčí však ploty představují nepřehlédnutelnou součást architektury domu a velmi ovlivňují jeho vzhled.

Výhody plotu

Plot může úroveň bydlení v domě i pobyty v rekreačním objektu výrazně ovlivnit k lepšímu. Oplocený pozemek skýtá větší soukromí a dává domu či chalupě jasný řád.

Můžete bez obav vypustit na zahradu malé děti i psa. Plot je psychologickou bariérou pro zloděje, i když obvykle není nepřekonatelný.

Stavba plotu

Nemáte-li plot, počítejte s tím, že jeho stavba je pracná a může stát i dost peněz. V mnoha případech si nemovitost nemůžete oplotit jen tak čímkoli, co vás napadne. Stavbu plotu lze zvládnout vlastními silami, ale je potřeba vhodného nářadí. Taky není od věci zadat stavbu oplocení odborné firmě – získáte profesionálně odvedenou práci i se zárukou.

Plánování je základ

Začněte konfrontací vašich ideálních představ o podobě plotu s realitou. Zjistěte na stavebním úřadu, co vlastně můžete, ať už jde o výšku, materiál či některé další detaily. Mnohdy nebudete muset řešit s žádnou institucí téměř nic, někdy však ano a nemá smysl pouštět se do stavby dřív, než budete znát případná omezení.

Stavba či rekonstrukce plotu

Obnovit původní plaňkový plot je z hlediska rozhodování jasné, ale jeho případná náhrada za vyšší oplocení či ohradu může narazit na problém s památkáři či s místními stavebními vyhláškami.

 Pokud plot kolem budovy není vůbec, ověřte si, zda je ho tam vůbec možné postavit. Měl by samozřejmě být v souladu s architekturou budovy, případně je dobré zvolit neutrální a nenápadné oplocení, které splní účel, ale nebude vizuálně příliš narušovat. Například masivní zámecký kovaný plot většinou není vhodný k přízemní venkovské chalupě a plaňky a dřevěné sloupky nebudou v souladu s moderní novostavbou.

Kdo je zodpovědný za plot

Pokud máte mezi svým a sousedním pozemkem zeď, živý plot či potok, je to podle zákona takzvaná rozhrada a platí, že by se každý ze sousedů měl starat o svoji polovinu. V případě plotu je tomu ale jinak. Zodpovědnost udržovat plot v dobrém stavu má vlastník plotu. Pokud oplocení mezi vašimi pozemky chátrá, máte právo po sousedovi požadovat obnovu. Stejně jako když soused plot vůbec nemá a například jeho zvířata vám chodí na pozemek – v takovém případě je zákon na vaší straně a povinnost zaplatit plot, pokud by se sousedem nebyla řeč, může dokonce uložit soud.

Už jste četli?  Inspirujte se na Valentýna a vytvořte si doma romantickou atmosféru

Oplocení a jednání s institucemi

V některých případech se připravte na jednání s památkáři či odborem životního prostředí. Vaše nemovitost se možná nachází v památkové chráněné oblasti. Pak je dobré tuto informaci ověřit v katastru ještě před začátkem plánování projektu, jelikož v tomto případě mohou mít památkáři na oplocení specifické nároky. Po získání souhlasu ale už nemáte povinnost stavbu ohlašovat ani žádat o další povolení.

Pokud stavíte plot okolo objektu zasaženého v nezastavěným území, například přímo na samotě či mimo zastavěné území obce, je nutné povolení stavebního úřadu v podobě územního souhlasu, ale i vyjádření odboru životního prostředí či příslušné CHKO. Záleží i na územním plánu obce a také na stanovisku zastupitelstva. I v případě, že se vaše nemovitost nachází na konci obce a sousedí například s pastvinami, je dobré probrat stavbu či větší rekonstrukci plotu s majitelem sousedícího pozemku, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem, třeba kdyby měl soused problém s tím, že při práci vstupujete na jeho pozemky.

rekonstrukce-plotu

Ohláška a povolení se stavebním úřadem je nutné komunikovat v případech, kdy plot hraničí s veřejnou komunikací, kterou je veřejné prostranství silnice i obyčejný chodník. Protože většinou probíhá stavba plotu na hranici pozemku, je třeba mít i souhlas sousedů. To platí v případě, že se chystáte na takovou rekonstrukci plotu, u které změníte charakter oplocení, měníte materiál, výšku či stavíte nové sloupky. Stavebnímu úřadu v tomto případě dodáte kromě oznámení záměru taky jednoduchý popis plotu s příslušnými výkresy, které vám dodala firma stavějící váš nový plot.

Získat byste také měli stanovisko vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, pokud stavbě plotu předchází terénní úpravy, což může být například hloubení základů na podezdívku. Pokud si budujete plot, který je vyšší než 2 m a opěrná zeď vyšší než 1 m, měli byste si vyžádat územní souhlas stavebního úřadu.

Pro a proti: Typy oplocení

Existuje mnoho variant drátěného pletiva, včetně poloplastového. Podobně lze vybírat i sloupky. Stavba je rychlá, ploty jsou stabilní a nevyžadují údržbu.

Dřevěný plot chalupám i domům sluší a lze využít dřevo z vlastních zdrojů. Nevýhodou je nutnost víceméně neustálých oprav a údržby. Opět však lze pracovat s vlastním nebo dostupným materiálem.

Kovový plot: u svařovaných a kovaných plotových dílu je nutné počítat s vyšší investicí. Takové oplocení se taky nehodí všude, ale tam kde ano, poskytuje trvanlivý odolný a krásný plot, kterému stačí čas od času obnovit nátěr.

Gabiony jsou také možností, jejich stavba je rychlá, jsou robustní a hlavně zajistí 100% soukromí.

V našem výčtu na závěr nesmí chybět ani živé ploty – přečtěte si, jaké jsou vhodné keře na živý plot.