Lahodná pochoutka z kynutého těsta obalená v cukru a skořici. Také neodoláte, když narazíte na stánek s trdelníky? Chcete si ho dopřát i v pohodlí domova, ale neradi byste investovali do speciální formy? To ani nemusíte! V tomto článku poradíme, jak vyrobit formu na trdelník a přidáme i několik receptů.  

Na co namotat trdelník?

Nejjednodušší odpovědí na tuto otázku je samozřejmě využití speciální formy na trdelník. Pokud doma ovšem nechcete další kuchyňské náčiní, rádi byste trdelníky prozatím pouze vyzkoušeli nebo jich naopak potřebujete napéct více, ale bez větších investic, můžete využít některou z alternativních možností.

Trdelník sice nepatří mezi tradiční české pečivo, pochází totiž z Maďarska, ale můžete ho namotat na nástroj, který možná najdete v kuchyních našich babiček, a to trdlo. Tento nástroj sloužil původně k drcení či tření surovin (například máku), avšak posléze po něm trdelník získal své pojmenování. Těsto na trdelník tedy můžete namotat na trdlo nebo klasický dřevěný váleček. Nicméně, obojí raději ještě omotejte alobalem.

Jak vyrobit formu na trdelník?

Trdlo ani váleček zřejmě nebudete mít doma po více kusech. Jak si tedy poradit, pokud trdelníků potřebujete víc? Ideální variantou je omotat alobalem vhodné zavařovací sklenice nebo lahve od piva. Když ani ty doma nemáte, můžete použít i klasické skleničky na pití. Raději se ovšem ujistěte, že sklo při vysoké teplotě nepraskne. Jako forma na trdelník může posloužit dokonce i rulička z novin omotaná silnou vrstvou alobalu. V podstatě formu můžete vyrobit z čehokoliv netoxického, a pod vrstvou alobalu, žáruvzdorného. Rozhodně alobal potřebuje nějaký pevnější základ. Ruličky pouze z alobalu by se po namotání těsta zhroutily.

Jestli znáte nějakého šikovného řemeslníka, zkuste se zeptat, zda by vám trubičky, které by bylo možné vkládat do trouby, nevyrobil. Využít se tak může i přebytečný materiál z dílny, který by se jinak vyhodil.

forma-na-trdelnik

Jiná podoba, stejně skvělá chuť – zkuste mini verzi!

Trápení s formou může ukončit i změna tradiční podoby tohoto sladkého pečiva. Zkuste upéct mini trdelníky! Tato varianta bude skvělá zvlášť pro ty, kteří už doma mají trubičky na výrobu kremrolí. Alternativou k nim mohou být i vařečky, jak jinak než omotané alobalem. Mini trdelníky se vám ovšem vyplatí i pokud se rozhodnete trubičky zakoupit. Za stejnou cenu, kterou stojí sada dvou forem na trdelník, jich v některých obchodech můžete zakoupit i třicet.

Už jste četli?  Kolik vám reálně vynese úrok na spořicím účtu?

Recept na tradiční trdelník

A to nejdůležitější – těsto na trdelník. Jak docílit toho, aby váš trdelník chutnal jako ten, který známe trhů a poutí? Zkuste tento recept!

  • 200 g hladké mouky
  • 350 g polohrubé mouky
  • 80 g másla
  • 2 vejce
  • lžíce moučkového cukru
  • 250 ml mléka
  • 20 g droždí
  • lžíce rumu
  • špetka soli

Nejprve do zahřátého mléka přidáme droždí a špetku cukru. Necháme vzejít kvásek. Mezitím si do mísy prosejeme hladkou i polohrubou mouku společně s moučkovým cukrem. Přidáme rozpuštění máslo, vejce a špetku soli. Do této směsi přidáme kvásek a vypracujeme tužší těsto, které poté necháme vykynout. Vzhledem k tomu, že se nejedná o řídké těsto, nechte ho kynout minimálně jednu hodinu. Poté z něj vyválejte dlouhé pruhy těsta, které namotáte na formu. Trdelník potřete máslem, obalte v cukru, skořici nebo jiné ingredienci, kterou máte rádi a dejte péct do vyhřáté trouby zhruba na 20 minut a 180°. Po upečení trdelník jednoduše sundejte. Trdelník můžete vylepšit různými náplněmi, třeba vanilkovou zmrzlinou.

Netrapte se s formou aneb trdelník na plechu

Pokud se neradi trápíte s kynutým těstem, nemáte na něj čas nebo nechcete vymýšlet vhodné formy, ale milujete trdelníkovou chuť, upečte si trdelník na plechu podle následujícího receptu. Jednoduché, ale přesto delikátní!

  • 400 g polohrubé mouky
  • 8 lžic cukru
  • 3 vejce (z bílků sníh)
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1 kostka droždí (udělat kvásek)
  • 3 lžíce roztopeného másla
  • 2 lžíce rumu
  • špetka soli

Začneme tím, že si oddělíme žloutky od bílků. Bílky si dáme stranou a ze zbylých surovin vytvoříme těsto. To by mělo být tužší, proto se musí rozetřít do okrajů. Můžete si pomoct rukama s trochou slunečnicového oleje. Poté z bílků vyšleháme tuhý sníh, který naneseme na těsto. Pak již postupujeme jako u klasického trdelníku. Posypeme vším, co máme rádi a dáme péct na 20 minut při 180°.