Zimní sezóna se nachýlila ke konci, a vy chcete ještě před uložením zajistit, aby na další rok bylo všechno oblečení čisté a připravené hned, jak ho vytáhnete ze skříně? Nevíte si ale rady, jak vyprat zimní bundu v pračce? Pak čtěte dál, protože pro vás máme tipy nejen na praní bundy v pračce, ale dozvíte se i co znamenají jednotlivé symboly praní na štítcích vašeho oblečení.

Než se pustíte do praní bundy v pračce

Tak jako s jakýmkoli jiným oblečením, i u zimní bundy nejdříve vyjměte vše z kapes, nezapomeňte ani na ty vnitřní. Jestli máte na bundě nějaké tkaničky, dobře je zavažte, aby se při praní nezachytily a nevytáhli se vám z bundy ven. Všechny zipy zapněte, aby vám neudělaly díry v oblečení. Stejně tak s knoflíky, aby se neutrhly. Než vložíte samotnou zimní bundu do pračky, podívejte se, jaký způsob praní doporučuje výrobce a toho se držte. Pokud už se štítek se symboly praní ošoupal, a jsou nečitelné, dále vám doporučíme postupy pro různé typy bund.

TIP: Zvažujete, jestli nebude lepší místo praní pořídit bundu novou? Pak by se vám mohl hodit návod, jak vybrat zimní bundu.

Prací symboly a jejich význam

Než se pustíte do praní bundy v pračce, podívejte se na symboly praní na cedulce. Dodržování pokynů výrobce vám zajistí, že po vyprání bunda zůstane v dobrém stavu. Abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás prací symboly a jejich význam.

1.     Vanička: Symbol praní

symboly-prani-vyznam
 • Obyčejná vanička bez dalších prvků znamená běžné praní – prádlo s tímto znakem na štítku snese i máchání nebo odstřeďování. 
 • Jakmile je ve vaničce ruka, jde o ruční praní.
 • Jednou podtržená vanička značí jemné praní, dvakrát podtržená extra jemné praní.
 • Je-li vanička přeškrtnutá, oděv by se vůbec v pračce prát neměl.
 • Ve vaničce pak můžeme najít různé teploty praní, jako jsou 30 °C, 40 °C, 60 °C apod. Jedná se o nejvyšší možnou teplotu, na kterou lze produkt bez poničení vyprat.
 • Vanička s tečkou nahrazuje teplotu: 1 tečka znamená 30 °C, 2 tečky odpovídají 40 °C, 3 tečky 50 °C, 4 tečky 60 °C, 5 teček odpovídá 70 °C a 6 teček znamená praní na maximální teplotu 95 °C.  

2.     Trojúhelník: Symbol bělení

symboly-prani-vyznam

Prádlo na cedulce označené trojúhelníkem lze bělit. Když se v trojúhelníku vyskytují dvě čáry, prádlo klidně bělte, ale bez chlóru. Přeškrtnutý trojúhelník pak vysvětluje, že bělení není žádoucí.

3.     Čtverec: Symbol sušení

symboly-prani-vyznam
 • Kolečko ve čtverci znamená, že můžete oblečení s klidem sušit v sušičce.
 • Když v kolečku bude tečka, můžete sušit v bubnové sušičce, ale při nízké teplotě. S dvěma tečkami při běžné teplotě a třemi tečkami i na ty nejvyšší teploty.
 • Bude-li kolečko ve čtverci zcela začerněné, značí sušení za studena.
 • Čtverec, který má z horních rohů prohnutou čáru uvádí sušení na ramínku.
 • Jsou-li ve čtverci tři svislé čáry, nechte oblečení zavěšené, ať se usuší postupným vykapáním.
 • Jedna vodorovná čára v trojúhelníku napovídá, abyste prádlo sušili vodorovně, můžete ho položit třeba na sušák.
 • Čtverec, u kterého uvidíte v levém rohu dvě šikmé čáry značí, abyste prádlo sušili ve stínu.
 • Přeškrtnutý čtverec udává, abyste prádlo nesušili žádným zdrojem tepla.
 • Přeškrtnuté kolečko ve čtverci vám napoví, že sušení v sušičce není vhodné.
Už jste četli?  Jedlá soda je neocenitelný pomocník: Vyčistí, vypere i vybělí

4.     Žehlička: Symbol žehlení

symboly-prani-vyznam

Klasická žehlička uvádí, že je prádlo možné žehlit, kdežto přeškrtnutá napoví, že to není vhodné. V symbolu žehličky najdete také několik teček: jedna značí žehlení do 110 °C, dvě tečky dovolují žehlení na 150 °C a 3 tečky umožňují prádlo žehlit do 200 °C. Žehlička, z které visí dvě čáry, jež jsou přeškrtnuté, nedoporučuje žehlit s napařováním.

5.     Kolečko: Symbol chemického čištění

symboly-prani-vyznam

Našli jste na cedulce symbol kolečka? Pak se o praní v pračce raději nepokoušejte a oblečení rovnou odneste do čistírny.

Jak vyprat zimní bundu v pračce

Nyní se pojďme podívat na to, jak vyprat zimní bundu v pračce. Pokud to není jasné z cedulky výrobce na bundě, máme pro vás několik tipů na praní pro bundy z dutého vlákna, nepromokavé bundy či bundy doplněné o kožíšek.


Jak prát bundu z dutého vlákna / polyesteru

Zajímá vás, jak prát bundu z polyesteru? Nebo jak prát bundu z dutého vlákna? Vyjde to nastejno, duté vlákno je totiž syntetický výplňový materiál vyrobený z polyesteru.
Jak vyprat zimní bundu z polyesteru či plněnou dutým vláknem? Nepoužívejte aviváž ani změkčovadla. Ty způsobují ucpávání dutých vláken a bunda tak ztrácí svoji funkčnost. Otáčky nastavte maximálně na hodnotu 600, vypněte ždímání.
Bundu sušte na ramínku a v průběhu sušení ji občas protřepte. Pokud výrobce na štítku neuvádí, že se nesmí v sušičce sušit (symbol přeškrtnutého kolečka ve čtverci), nastavte rychlé sušení proudem teplého vzduchu a přidejte 3 tenisové míčky nebo speciální koule do sušičky, které zajistí, že duté vlákno neskončí namačkané v několika cuccích.


Jak vyčistit bílou bundu

Bílá bunda je na údržbu opravdu náročná a každý flek je na ní hned vidět. Pokud nepomůže běžné vyprání v pračce, přizvěte na pomoc žlučové mýdlo. Než bundu vložíte do pračky, ručně mýdlem vydrhněte těžko odstranitelné fleky, nechce chvíli působit a poté bundu vyperte. Do bubnu pračky přidejte 1–2 lžíce jedlé sody. Díky svému složení umí nejen změkčit vodu, ale i prádlo. Zároveň zvýší účinnost pracího prostředku a bílé tkaniny krásně vybělí.


Jak prát nepromokavou bundu

Nepromokavé bundy, či bundy s membránou, perte v pračce při teplotě ne vyšší než 40 °C. Použijte program pračky jemné praní. Místo po prášku sáhněte po tekutých prostředcích či mýdlových plátcích, které jsou pro tyto materiály vhodné. Bez problémů je seženete v obchodech se sportovním a outdoor oblečením.


Jak prát bundu s kožíškem

Jestliže jste si pořídili bundu s kožíškem, který lze odepnout, máte vyhráno – odejměte ho a vyperte v ruce. Jemně ho vyždímejte, rozčešte a nechte volně uschnout. Pokud se jedná o pravou kožešinu, kožíšek odepnou nelze, a vy si chcete být jistí, že se mu při čištění nic nestane, vsaďte na čistírnu.
Naopak syntetické kožíšky toho snesou hodně a bez problému můžete bundu vyprat v pračce i na 40 °C. I tady se ale přednostně řiďte pokyny výrobce na cedulce bundy, pokud je k dispozici.

Než se pustíte do praní zimní bundy, zajistěte, že je pračka čistá. Přečtěte si, čím vyčistit pračku, aby nebyla cítit zatuchlinou.