Vyvětvovací pily nastupují tam, kde už na údržbu a tvarování nestačí nůžky. Každý z typů takové pily má své výhody. Přestože nás těší, když keře a stromy dobře rostou, udržovacímu řezu se zpravidla nevyhneme. Ať už se jedná o prosvětlení, tvarování, nebo odstranění poškozených, odumřelých či přerůstajících větví. Tehdy jako účinný pomocník přijde vhod vyvětvovací pila, kterou si za tímto účelem pořídíme. Která nám nejlépe poslouží? Obvykle závisí na objemu řezaného dřeva, síle větví a také vzrůstu dřevin.

Ruční pilky na menší údržbu

Na větvičky drobných keřů a stromků si vystačíme s ručními typy pilek, které mají optimalizovaný výbrus zubů pro maximální účinek a čistý řez. S krátkou rukojetí se snadno propleteme i mezi košatou korunou. Pokud volíme model nasazovací na teleskopickou násadu, dosáhneme ze země i na vyšší větve. Práci v hůře přístupných částek usnadňuje nastavitelný úhel řezu. Nevýhodou je samozřejmě to, že musíme vydat při řezání vlastní energii.

Řetězové vyvětvovací pily

Jedná se o lehké motorové, elektrické nebo akumulátorové pily s krátkou lištou, které z nás sejmou fyzickou námahu. Řezání je rychlejší díky dlouhé, většinou teleskopické rukojeti, která dosáhne bezpečně na vzdálené těžko přístupné větve, aniž bychom museli balancovat na žebříčku či přímo na stromě.

Kvalitní modely jsou vybaveny různými inteligentními funkcemi a ergonomickými prvky, které práci ulehčují. Nevýhodou všech vyvětvovacích řetězových pil je, že s nimi stěží provedeme čistý řez a větev odřízneme rovně těsně u větevního kroužku.

Motorové vyvětvovací pily

Motorové pily disponují obecně nejvyšším výkonem. Plusem je i to, že s nimi lze pracovat v místě mimo zdroje elektrické energie. Ve své zahradnické výbavě je uvítá především majitel velkých nebo zalesněných ploch. Minusy jsou hlučnost, výfukové plyny, větší hmotnost a tím ztížená manipulace, zejména při řezání v několikametrové výšce. A také mnohem vyšší cena oproti elektrickým pilám.

Už jste četli?  Jak sladit nábytek s podlahou a vytvořit útulný domov
vyvetvovaci-benzinova-pika

Elektrické vyvětvovací pily

Elektrické pily jsou dobrým řešením na zahradě, kam lze pomocí prodlužovacího kabelu přivést elektrický proud. Výkon mají o něco nižší, ale pro údržbové práce dostatečný. Vzhledem k tomu, že se s nimi pracuje ve vzpřímené poloze, kdy přívodní kabel visí dolů a neplete se v místě řezu, je práce s nimi bezpečná i pro uživatele bez zkušeností.

Mluví pro ně rovněž tichý chod, neznečišťují vzduch a důležitá je i nižší hmotnost, protože při delším držení a manipulaci je znát každé deko.

Akumulátorové vyvětvovací pily

Může jít o samostatnou pilu nebo nástavec v rámci nářadí. Podobně jako elektrická pila je tichá a ušetřeni dýchání výfukových plynů. Omezuje nás pouze výdrž baterie, což můžeme řešit jednou náhradní, kterou budeme používat v době, kdy se první nabijí.

Co se týče životnosti, energetické náročnosti, efektivity a hmotnosti je výhodnější volit modely s bezkartáčovým motorem, který je vybaven rotorem s magnety namísto klasických uhlíkových kartáčků, u nichž vlivem tření o rotor dochází k opotřebení.

Na co se za měřit při koupi pily

  • jak pohodlně se drží
  • u řetězové pily – zda se při manipulaci výrazně nepřevažuje
  • zda je ovládání snadné a dobře přístupné, což je důležité pro bezpečnou práci
  • na hmotnost nářadí – čím je těžší, tím dříve vás budou bolet ruce
  • pevnost teleskopické tyče při plném vysunutí

Chystáte se na zazimování zahrady nebo ji připravujete na jaře na další sezónu? Pak si přečtěte článek o tom, jak prořezávat stromy.