Rozmarýn je velice oblíbenou bylinou, která je hojně využívána i jako koření v kuchyni. Vyznačuje se svými úzkými šedozelenými lístky a svým keříkovitým vzhledem. Pěstování rozmarýnu je překvapivě jednoduché, tak proč toho nevyužít. Poradíme, jak pěstovat rozmarýn v květináči, abyste měli tuto voňavou bylinku vždy po ruce.

Jak pěstovat rozmarýn v květináči? Začněte u semínek

Bylinkám se daří i doma, navíc někdy udělají více parády než kdejaká pokojová rostlina. Pokud jste se rozhodli si rozmarýn vypěstovat od jeho prvopočátku, vzhůru do toho. Pěstování rozmarýnu ze semínek je skutečně jednoduché.

Ještě předtím, než začnete s výsadbou, je důležité, abyste zakoupená semínka namočili přes noc do vody. Tímto krokem uspíšíte jejich dobu klíčení, která je poměrně dlouhá. Výsev proveďte do vhodných nádob – přenosných truhlíků, květináčů, nebo můžete využít i čistých kelímků od jogurtů.

Ideální doba výsadby je na konci zimy a na jaře (únor, březen). Samozřejmostí je i vhodný substrát – v obchodech seženete substrát přímo pro rozmarýn, nebo si ho můžete namíchat z rašeliny, perlitu a křemičitého písku. Důležité je, aby byl dostatečně vzdušný.

  1. Nádobu naplňte zvoleným substrátem.
  2. Poté do připravených důlků nasypte několik semínek a zasypte je asi půl centimetrovou vrstvou substrátu.
  3. Bohatě postačí, když zasazená semínka pouze pokropíte rozprašovačem.
  4. Nakonec nádobu zakryjte plastovým krytem, pokud nemáte, můžete použít i mikrotenový sáček s dírkami, abyste vytvořili ideální podmínky pro klíčivost (ideální teplota je okolo 25 až 30 °C).
pestovani-rozmarynu-ze-seminka

Přesazení sazeniček rozmarýnu

Asi po 4 týdnech se v květináči objeví první rostlinky. Přesazení sazeniček rozmarýnuvšak neuspěchejte, vyčkejte do doby, než budou alespoň 7 cm vysoké. Vzhledem k tomu, že rozmarýn nemá rád silné zamokření, velmi dobře se mu bude dařit v květináči s odtokovým otvorem. Do připraveného květináče opět nasypte substrát a vypěstovanou sazeničku zasaďte. Jelikož je rozmarýn rostlinka pocházející ze Středomoří, dopřejte mu dostatek slunečních paprsků – balkon, terasa nebo okenní parapet.

Rozmarýn usychá? Jak jej zachránit

Všimli jste si, že rozmarýn usychá? Zvláště v zimních měsících? Příčinou je nadměrná zálivka. Rozmarýn je vytrvalá bylinka, která snese ledacos. Ovšem nesnáší přemokřenou půdu. Kořínky začnou hnít a rostlina uschne. V zimních měsících omezte zálivku na minimum a používejte pouze pokropení rozprašovačem. Pokud jste rozmarýn uložili na balkon nebo terasu, v podzimních měsících jej přeneste do teplejší místnosti, která jej ochrání před mrazem a následnou vlhkostí.

Další možnou variantou, proč rozmarýn usychá je vlivem škůdců, konkrétně padlím. Na tuto bílou, práškovitou houbu je rozmarýn nejvíce náchylný v takovém interiéru, kde se drží vlhký vzduch a nevětrá se. Pozor také na mšice.

Už jste četli?  Domácí přírodní hnojiva z naší kuchyně a zahrádky

Jak stříhat rozmarýn?

Abyste z rozmarýnu vytvořili také okrasnou bylinu, je potřeba jej pravidelně zastříhávat a tvarovat. Jak stříhat rozmarýn? Zaměřte se na jeho měkké přírůstky, které v zimě často uschnou, ty odstřihněte. Abyste podpořili košatý růst rostlinky, zastřihněte také její mladé výhonky. Záleží pouze na vás, jaký mu dodáte tvar, jestli kulatý nebo jej budete upravovat do tvaru pyramidy či bonsaje.

rozmaryn-v-kvetinaci

Jak rozmarýn rozmnožit?

S množením rozmarýnu začněte na jaře tzv. řízkováním. Asi 15 až 20 cm dlouhé výhony odřízněte a jejich spodní listy odstraňte. Vložte je do skleničky s vodou a vyčkejte. Během 10 dnů zapustí kořínky. Až budou asi 3 cm dlouhé, přesaďte větvičky do předem připravených nádobek se substrátem. Opět pozor na zálivku, půda nesmí být přemokřená.

Zpracování rozmarýnu

Někdo pěstuje rozmarýn pro jeho krásu, jiný zase pro jeho blahodárné účinky, ale rozmarýn má i využití v kuchyni. Nápadů, jak zpracovat rozmarýn je mnoho. Rozmarýn můžete třeba usušit, a to lístky nasbírané mezi květnem a srpnem. Pro své kulinářské umění jej využijete jak sušený, tak čerstvý. Jeho štiplavá chuť a silné aroma dodají pokrmům nezaměnitelnou chuť. Větvičky rozmarýnu využijete při grilování jako napichovátka masa, ryb nebo zeleniny a jeho lístky poslouží k dochucení polévek nebo omáček. Rozmarýn uchovávejte vždy na chladném a suchém místě. Dokonce jej můžete zamrazit nebo naložit do octu.

pstruh-s-rozmarynem

Účinky rozmarýnu

Kromě vaření se rozmarýn díky svým účinkům a také aromatu přidává do různých esencí, zejména do vonných pot-pourri směsí, koupelových solí, velmi oblíbený je i rozmarýnový olej (zlepšuje prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech).

Málokdo ví, že rozmarýn má pozitivní přínos pro naše tělo. Tato bylina je vyhledávaná hlavně kvůli tomu, že zvyšuje krevní tlak, dokáže zklidnit a odstranit nervové vyčerpání. Také napomáhá odstranění pocitu chladu v končetinách, protože zlepšuje krevní oběh. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje imunitu.

  • Rozmarýnový čaj – Tento čaj je vhodný na ženské choroby, upravuje menstruaci a poradí si i s nepříjemným výtokem. Hojně se využívá při zažívacích problémech nebo také při zánětu močového měchýře, protože má močopudné účinky.
  • Odvar z rozmarýnu – Rozmarýn se používá také v kosmetickém průmyslu – odvar čistí pleť, pomáhá s ekzémy, hojí rány nebo se používá jako výplach ženských genitálií.

Baví vás doma pěstovat bylinky? Pak by se vám mohl hodit i článek Jak pěstovat bazalku v květináči.