Kombinování rostlin na záhonu může znít jako velká věda, ale když do toho trochu proniknete, zjistíte, že ve skutečnosti nejde o nic složitého. Ukážeme vám, které rostliny si navzájem prospívají a které naopak škodí.

Proč kombinovat rostliny

Různorodé záhony jsou skvělý tah proti škůdcům a onemocněním. Jistě víte, jak vypadá smrková monokultura, která byla v minulosti vysazována pro úsporu peněz. Ve smrkových lesích se dobře daří škůdcům, jejichž vlivem postupně lesy vymírají a musejí se ve velkém kácet. Postupně se vracíme k druhové pestrosti.

Zahrady sice ani zdaleka nekonkurují svou rozlohu lesům, ale i jim prospívá kombinace různých druhů rostlin. Škůdci se v těchto podmínkách šíří pomaleji, také se předchází vyčerpávání půdy.

Které rostliny si prospívají

Vhodná kombinace pěstování zeleniny a ovoce přináší větší a kvalitnější úrodu. Jenže jak začít? Co zasadit vedle jahod a co zasadit vedle okurek? Kombinace vybírejte podle délky kořenů a nároků na výživu, obojí by mělo být různorodé, aby rostliny nesoutěžily o vodu a minerální látky. Šikovně zvolené kombinace si navíc navzájem odpuzují škůdce.

Vedle hluboce kořenící mrkve zasaďte například cibulí s krátkými kořeny. Ta spolu s pažitkou a pórkem odpuzuje parazity. Rozmístěte je do různých koutů záhonu, snesou se se všemi druhy zeleniny a ovoce.

Rajčata vám spolehlivě ochrání košťálovou zeleninu, protože zapáchají jejich škůdcům. Dále vedle nich můžete pěstovat třeba fazole, celer, petržel či kedluben. V blízkosti rajčat by naopak neměly být brambory, dýně a cukety.

TIP: Chtěli byste pěstovat rajčata spíše doma? Přečtěte si náš článek Jak pěstovat rajčata v interiéru.

Co zasadit vedle jahod? Ideálně česnek, který působí jako prevence proti houbovým chorobám. Kombinovat se dají i s mrkví, Křen zasaďte vedle brambor, odežene od nich mandelinky.

Už jste četli?  Jak se starat o vřes v květináči, aby se mu u vás dařilo

Příklady nevhodných kombinací rostlin

  • jahody a petržel, fenykl
  • rajče a hrách, mrkev, červená řepa, brambory
  • rajče a okurka

Květinové záhony

Co se týče květinových záhonů, kombinujte rostliny, které vyrůstají do podobné výšky, aby jeden druh nepřekrýval druhý. Vysaďte je tak, aby kvetly průběžně a bylo se stále na co dívat.

Rádi zahradničíte? Podívejte se na články o pěstování rostlin, nebo si přečtěte, jak pěstovat bylinky.