Každý si musí najít svůj koníček, a v průběhu života potkáváme mnoho nových aktivit, které nás zaujmou. Momentálně jste si oblíbili focení? Chtěli byste se mu více věnovat a naučit se také nějaké zásady, jak fotit, které by pomohly i později při úpravě výsledného produktu? Samozřejmě existují zásady a tipy, jak si zajistit nejlepší podmínky, díky kterým bude fotografie vypadat skvěle.

Světlo i správný úhel

Hned během pořizování fotografie je zapotřebí dbát na vhodné světlo. Pokud chcete opravdu emotivní fotku, která bude přirozeně nádherná na pohled, doporučuje se fotit brzy ráno nebo navečer. A to právě z důvodu bočního světla a prodloužených stínů. Určitě se stínů nebojte, protože bez nich jsou fotky bez potřebného rozměru, a vždy nám na nich něco chybí. Důležitá je samozřejmě také kompozice fotografie – jakmile nebude fotka dobrá sama o sobě, bohužel ji žádné úpravy nezachrání. Vyzkoušejte tedy vždy svůj objekt vyfotit z více úhlů, abyste si později mohli vybrat k úpravě tu nejlepší fotografii. Pochopitelně je nutné mít zajímavý objekt focení.

Ovšem, koho by bavilo fotit nějaké nudné objekty – fotografa nebo vášnivého nadšence musí vždy objekt fotky nadchnout, a okamžitě se mu v hlavě začne tvořit kompozice. Snadné to může mít svatební fotograf, který fotí zamilované páry. Focení dronem vám zase může odhalit nádherná panoramata a krajiny z běžně nedostupných perspektiv.

V některých případech se dokonce podaří vybrat správný úhel, aby fotka dokázala vyjádřit přesně to, co v daném okamžiku sami vidíte. Mezi další doporučení patří určitě to, abyste nefotili úplně všechno. Často uděláte zajímavější snímek tím, že vyfotíte jen určitý výkroj – například u budovy nebo u vodních ploch.

TIP: Nechte se provést kurzem fotografování Tajemství fotografie – jak fotografovat správně od zkušeného fotografa. Nikam nemusíte chodit, kurz je online.

jak-fotit-spravne-foto

Jak fotit 

Když si vyberete nějaký objekt pro své focení, nemusíte ho nutně dostat do středu. Nebojte se rozdělit si snímek na třetiny a vhodně umisťovat objekty na průsečíky. Upoutáte tak pozornost a celý snímek získá šmrnc. Kromě toho je také někdy vhodné lehce zakrýt část dominantního motivu, ať už se bude jednat o keře nebo třeba plot, opět tím dodáte snímku zajímavější náhled.

Ať už fotíte skvělé jídlo, které by se dalo jíst očima, nebo chcete mít hezké fotky z dovolené v tuzemsku nebo dobrodružství ze světa, bude to chtít pravděpodobně i nějakou větší či menší úpravu.

Barvy a stíny

Fotografii často zdůrazníte, pokud s citem ztmavíte její okraje – lze tak vytvořit velmi emotivní dojem. Důležitá je ovšem i hra s barvami. Někdy je barevná sytost přesně tím, co se nám na snímku líbí, ovšem pokud chceme podtrhnout nějaké rysy, fotka by měla působit chladněji, určitě je vhodné s barvami experimentovat. Můžete vyzkoušet odstíny šedé, nebo jen využít lehké zabarvení. Naopak v případě podzimních snímků se často hodí některé barvy posílit a dosytit – vše je o pocitu autora, takže je vhodné zkoušet různé kombinace a postupně se propracovat dál.

fotografie-jak-hezky-fotit

Ostrost je důležitá

Co ještě řešit, když se zamýšlíme nad tím, jak fotit? Každá dobrá fotka by měla být dostatečně ostrá, často stačí snímek jen lehce přiostřit a proměna celého vzhledu je značná. Dalším praktickým nástrojem je retuš a vyhlazování, které se hodí nejen při focení postav. Retušování se může hodit i při focení přírody, kdy odstraníte rušivé struktury a snímek pak působě čistě. A je možné nějak podtrhnout celkový vzhled? Určitě je to u některých fotografií možné zvládnout pomocí rámečku. Hezky se zvýrazní formát, upoutáte pozornost. Platí tu ovšem pravidlo, že je nutné dbát na vhodný výběr barvy i síly rámečku – dnes jsou často v editorech k dispozici barevné rámečky, nebo různě strukturované a zdobené, a ne vždy ladí k fotografiím.

Dobrou radou na závěr bude určitě to, abyste si vždy nechávali původní fotografii. Jednak můžete fotografii proměnit do několika variant, a také si časem můžete první úpravu rozmyslet, a tak je vhodné zachovat originál. Při práci s fotografiemi je také důležité pracovat ve vrstvách, a jednotlivé vrstvy si ukládat – vyhnete se tak potížím, pokud dojde k nějakému omylu či technickému problému při práci.

Fotíte na mobilní telefon? Zkuste pro následné úpravy fotografií třeba aplikaci Snapseed. Je dostupná v Google Play i na App Storu.

Už jste četli?  Plasty a jejich využití nejen v každodenním životě