Elektronické stavebnice jsou nekonečnou zábavou pro děti, které se zajímají o techniku, elektroniku a programování. Více než hračka se pro ně hodí označení výuková pomůcka. Spojují totiž hru se vzděláváním. V článku se dozvíte, jaké stavebnice tohoto druhu existují a proč byste ji měli dětem pořídit i vy.  

Pro začátečníky i pokročilé 

Nabídka elektronických stavebnic je široká. S těmi nejjednoduššími si malý elektrikář poradí již v šesti letech. Více než na věku ovšem záleží na zkušenostech. Začátečnickou sadu můžete koupit i staršímu dítěti, pokud se s tímto typem stavebnice dosud nesetkalo. Obsahuje jen několik součástek, pomocí níž se dítě seznámí se základními zákony elektroniky.

Složitější úrovně jsou pak určeny dětem od osmi, deseti nebo dvanácti let. Věk je opět jen orientační. Výhodou je, že lze sady spojovat. Obvykle ani nemusí být od téhož výrobce. Děti tak mohou vytvářet velké projekty podle vlastní fantazie. Elektronické stavebnice pro pokročilé obsahují kromě vodičů a diod i kondenzátory, zesilovače, lasery či kolotoče, a dokonce i pájecí pero

Zvláštní kategorií jsou programovatelné elektronické stavebnice. Doporučují se až od dvanácti let, neboť až ve starším školním věku dochází k rozvoji logického myšlení. Mladí programátoři si mohou programovat například zvukové a světelné efekty.

Proč pořídit dítěti elektronickou stavebnici? 

Elektronická stavebnice rozvíjí dítě po různých stránkách. Rozšiřuje jeho znalosti v oblasti technologie a fyziky, ale také zlepšuje jeho motorické dovednosti. Kladný vliv má i na jeho psychosociální vývoj

  •  rozvíjí jemnou motoriku
  • zlepšuje koordinaci oko – ruka
  • trénuje soustředění a trpělivost
  • rozvijí schopnost řešit problémy
  • podporuje tvořivé myšlení

Tip: Stavebnice trénují jemnou motoriku. Hrubou rozvíjejí například prolézačky, překážkové dráhy a odrážedla. O těch se více dočtete v článku Jak vybrat odrážedlo pro děti.

Jestli nejste technologicky zdatní, je dost možné, že se s elektronickou stavebnicí naučíte něco nového i vy. Zkrátka by u vás doma neměla chybět.

Už jste četli?  Sběratelské hračky: K čemu jsou dobré?