Kometa Neowise je aktuálně nejdiskutovanějším vesmírným tělesem. Byla objevena teprve na začátku března a její fotky a informace o ní zaplavily zprávy i sociální sítě. Jako málokterou kometu lze Neowise pozorovat na vlastní oči.

Neowise uvidíme ještě 3 dny

Dnes je kometa Neowise nejblíže k zemi, a je tak ideální den na její pozorování. To bychom si neměli nechat ujít, žádná kometa nebyla na severní polokouli takto dobře pozorovatelná posledních 23 let. Abychom ji viděli, nepotřebujeme navštívit hvězdárnu. Neowise je pozorovatelná pouhým okem, stačí vyrazit mimo město, kde není tak velké světelné znečištění. Za dva či tři dny už kometa z našeho pohledu tolik zářit nebude, jednak se neustále vzdaluje od Země, a také se začíná objevovat Měsíc, který ji postupně přesvítí.

Foto: Gerald Rhemann

Zveřejnil(a) Kometa Neowise dne Čtvrtek 23. července 2020

Čím kometa Neowise ohromuje

Zřídka kdy se stává, aby kometa byla viditelná pouhým okem. To je dáno tím, že je od Země vzdálená pouhých 103,5 milionu kilometrů, což je blíže než samotné Slunce. Neowise má dva ohony, jeden plynný (iontový), který můžeme pozorovat jako záři za kometou, a druhý prašný, který je očima lépe viditelný. Prašný ohon je to, co se z komety drolí, odpadává a zůstává za ní. Délka ohonu tak může být až několik desítek milionů kilometrů. I když kometa nepatří k těm největším, jako byla třeba před 23 lety pozorovatelná kometa Hale-Bopp, rozhodně se svým v průměru 5 km velkým jádrem řadí mezi velké.

Další šance nebude

Udělejte si výlet, třeba na Mariinu skálu, a pozorujte kometu Neowise na vlastní oči. Další šanci mít nebudeme, znovu se objeví asi za 6 800 let. Kromě komety můžete aktuálně na obloze pozorovat také Jupiter a trochu slaběji viditelný Saturn. Všechna tělesa obklopují viditelnou mléčnou dráhu.

Už jste četli?  Historie palačinek sahá až do antického Řecka: V jaké podobě se dostaly do celého světa?