Trápí vás pomerančová kůže na stehnech, nepříjemné otoky nohou, únava a náchylnost k nemocem? Chyba může být ve vašem lymfatickém systému, který nepracuje tak, jak má. Je načase lymfu rozproudit a nastartovat tak procesy, které jsou v našem organismu důležité.

Proč je lymfatický systém důležitý

Lymfatický systém si můžeme představit podobně jako krevní řečiště. Rozdíl je v tom, že místo krve rozvádí čirou tekutinu – lymfu. Ta protéká mízními cévami a uzlinami sousedící s krevním řečištěm. Úkolem lymfy nebo také mízy je, že na sebe váže toxiny či jiné odpadní látky a odvádí je z těla pryč. Lymfatické uzliny fungují jako filtry, které zachytávají mikroorganismy a jiné škodliviny. Proto nás může trápit nejen celulitida, ale i poruchy imunitního systému.

Jak poznat, že lymfa nefunguje, jak má?

  • únava
  • otoky, zejména dolních končetin
  • oteklá víčka
  • nafouklé břicho
  • celulitida
  • sklon k nemocem
  • snížená imunita

Jak nastartovat lymfatický systém

Pokud se chcete zbavit výše uvedených potíží, zaměřte se na životosprávu. Pozornost je třeba věnovat správnému jídelníčku, pohybu, detoxikaci organismu, pitnému režimu, ale i například tomu, jaké oblečení nosíte.

Jak-nastartovat-lymfaticky-system-jidlo

Zdravá strava

Omezte cukry, sladkosti, smažená a přepálená jídla. Tuky nejsou zakázány, naše tělo je potřebuje, vyhýbejte se těm nasyceným (máslo, sádlo, tučné uzeniny a sýry apod.). Nevhodné jsou polotovary plné aditiv a bílá mouka. Pro správné proudění lymfy je zapotřebí pitný režim, nejlépe voda, bylinné čaje a občas minerálka.

TIP: Zjistěte, proč je důležité dodržovat pravidelný pitný režim, a jak dlouho vydrží člověk bez pití.

Saunování a otužování

Pravidelné saunování lymfatickému systému prospívá. Pokud se pořádně zapotíte, tkáně se prokrví, lymfatické cévy rozšíří, tak může lymfa proudit rychleji a zbavovat tělo toxinů. Jestliže váš zdravotní stav nedovoluje návštěvu sauny, vyzkoušejte šetrnější metodu.

Už jste četli?  Jak přibrat na váze co nejrychleji

Střídejte teplou a studenou vodu, postupujte od nohou směrem nahoru. Kombinace teplé a studené vody při sprchování může pomoci rozproudit lymfu. Začněte teplou sprchou po dobu několika minut a poté přepněte na studenou vodu na několik sekund. Opakujte toto střídání několikrát.

Proceduru můžete podpořit zábaly, výborné jsou skořicové, které pokožku zahřívají. Pomocníkem je kartáčování kůže nasucho před sprchou.

Jak-nastartovat-lymfaticky-system-saunovani

Svěřte se do rukou maséra – lymfatická drenáž

Velmi účinnou metodou jsou lymfatické masáže. Můžete vybírat mezi manuální a přístrojovou, ale ruční je citlivější a pečlivější. Procedura začíná uvolněním lymfatických uzlin a následně pomocí cíleného tlaku je lymfa rozprouděna.

Bez pohybu to nepůjde

Pro správné fungování lymfy je důležitý pravidelný pohyb, ten by měl být přiměřený vašemu zdraví a věku. Dobrou volbou je chůze, běh, nordic walking nebo plavání.

Jak-nastartovat-lymfaticky-system-pohyb

Nechte pokožku dýchat

Naše pokožka potřebuje dýchat, těsné oblečení je možná trendy, ale proudění lymfy příliš neprospívá. Naopak jsou vhodné přírodní a prodyšné materiály, volné střihy. Každý si jistě vybere, co mu sluší a sedí.

Podpořte detoxikaci

Poslední z našeho výčtu rad, jak nastartovat lymfatický systém, je zařadit do jídelníčku více syrové zeleniny a ovoce: brusinky, česnek, avokádo, listovou zeleninu, česnek, zázvor. Vhodné jsou také bylinky: echinacea, petržel, koriandr nebo astragalus. Zkuste třeba naše 3 tipy na zdravé večeře.