Dřevostavby v uplynulých letech obestírala pověst notně chatrných dřevěných ubikací, které nepřežijí první prudší vítr nebo požár. Předsudky však ustupují a postoj se pomalu mění. Ve skutečnosti má totiž dřevostavba celou řadu předností. Proč si tento typ bydlení získává na stále větší oblibě a jak takovou stavbu realizovat?

Co je to dřevostavba

Za pojmem dřevostavba je jednoduše řečeno taková budova, při jejíž realizaci bylo z velké části použito dřevo.

Rozšiřující definice připouští konstrukci stavby ze dřeva, ale i z materiálů na bázi dřeva. Nejčastěji se jedná o dřevo smrkové a jedlové, setkat se ale můžete i s používáním dřeva z borovic nebo modřínů. Obvykle rozeznáváme tři typy konstrukcí, a to:

  • srub
  • stavbu roubenou
  • sendvičové stavby

Historicky patří dřevo k nejstarším stavebním materiálům. Dlouhou dobu však dřevostavby „žily“ ve stínu klasických zděných konstrukcí a byly považovány za méně kvalitní. To už však v dnešní době jednoznačně neplatí.

V Česku se v současné době realizuje tento typ staveb primárně jakožto rodinné domy a nízkopodlažní budovy občanské vybavenosti. Z dřevostaveb se stalo trendové řešení pro moderní bydlení, které má celou řadu výhod. Které to jsou hlavně?

Jaké jsou výhody dřevostaveb

Jedním z klíčových důvodů, které mohou vaše rozhodnutí ohledně budování nového domova naklonit k dřevostavbě, je rychlost realizace. V průměru nezabere déle než 3 až 6 měsíců. Dáno je to využitím prefabrikovaného systému, kdy se jednotlivé díly na místo určení přivezou hotové a pouze se montují dohromady.

Celý proces výstavby navíc probíhá v tzv. suché podobě. To znamená, že se vyloučí jakékoli mokré procesy, které by vyžadovaly delší dobu schnutí. Suché technologii zároveň nevadí nepřízeň počasí v podobě deště nebo mrazu. Výstavba proto může probíhat celoročně.

Už jste četli?  Chcete zhubnout? Začněte zdravým vařením

Zásadní předností je i to, že je stavba velmi ekologická. Dřevo patří mezi obnovitelné zdroje. Zároveň jde o materiál, který není náročný na výrobu či pozdější likvidaci. Příklonem k dřevostavbě tedy výrazně chráníme přírodu a její zdroje.

Řadu výhod však dřevostavby, byť zatím nejsou doceněny plně, mají i při samotném užívání. Zejména se jedná o kvalitní tepelně izolační vlastnosti. Ve výsledku také majitelé dřevostaveb cení větší podlahovou plochu a nižší cenu.

drevostavba-na-klic

Jak na realizaci dřevostavby

Realizace dřevostavby vyžaduje spolehlivého partnera a firmu, která má v oboru dostatečné zkušenosti. Tento typ staveb je v současné době už možné postavit i tzv. na klíč.

Značka Kvalitní domek se pak zaobírá výstavbou různých typů dřevostaveb. A to s dlouholetými zkušenostmi ze zahraničí. Ty v současné době bohatě úročí také v tuzemsku, kde je tento segment na vzestupu.

V pojetí českých klientů se pak nejčastěji požadavky odvíjí buď od nemovitosti určené ktrvalému bydlení, velký zájem je také o domy využívané jako celoročně obyvatelná chata. Stejným způsobem je možné navrhnout a vybudovat i kvalitní zahradní domek, který se díky tomu stane pravou ozdobou vaší zahrady.