Mravenci mají v přírodě velmi důležitou roli, o tom není pochyb, ovšem mnozí zahrádkáři z nich zrovna nadšeni nejsou. Jakou škodu mohou mravenci způsobit a jak se jich můžeme zbavit? Pojďme se podívat, jak na hubení mravenců ve skleníku.

Proč je dobré mravence vyhubit?

Je jasné, že skleník je pro mravence velkým lákadlem. Mravenci mají totiž veškerou potravu na dosah, živí se semínky a mladými výhonky sazeniček zasazených do země. Kromě toho svým procesem kladení vajíček dokážou zničit celý kořenový systém rostlin. A nemluvě o tom, že jdou ruku v ruce se mšicemi, které dokážou zničit ve velmi krátkém čase celou úrodu. Teď už jistě chápete, proč je likvidace mravenců ve skleníku důležitá.

Jak mravencům předejít?

Abyste se vyhnuli nepříjemnostem s mravenci je důležitá prevence. Stejně jako nám lidem občas něco nevoní, tak i mravence některé pachy dokážou pořádně poškádlit. Proto je dobré ve skleníku pěstovat různé bylinky se silným aromatem, například tymián, levanduli, mátu či oregano, které jsou proti mravencům ve skleníku naprosto ideální. Je dobré skleník chránit také zvenčí. Skleník obsypte třeba solí, kajenským pepřem nebo kávovou sedlinou – nezapomínejte je často měnit.

Jak se mravenců zbavit?

Existuje mnoho rad a způsobů, díky nimž hubení mravenců ve skleníku nebude noční můrou. Je jen na vás, zda dáte přednost chemickým prostředkům nebo se vydáte ekologičtější cestou.

hubeni-mravecu-ve-skleniku

Jak na mravence ve skleníku přírodní cestou?

  • Odpuzovače – Jak jsme již zmínili o pár řádků výše, mravenci si své usídlení vybírají podle pachu okolí. To platí i v případě, když se jich chcete zbavit. Rozprostřete kolem jejich obydlí třeba bazalku, levanduli, celer, skořici nebo červenou papriku, uvidíte, že se velmi brzy odstěhují.
  • Ryba – Taky patříte do skupiny těch, kteří rybí pach prostě nesnesou? Mravenci jsou na tom stejně. Takže pokud řešíte, co na mravence ve skleníku, rozdrcená rybí šupina je ideální. Stačí ji jen nasypat do mravenčích cestiček.
  • Hnojivo – V tomto případě máme na mysli hnojivo přírodní neboli kávovou sedlinu. Nejenže rostlině dodá potřebné živiny, ale také vás zbaví nezvaných hostů.
  • Pomerančový postřik – Je jasné, že přírodní postřik je mnohem bezpečnější než chemické insekticidy. Využijte sílu pomeranče a vyrobte si vlastní postřik. Jak na to? Jednoduše smíchejte ¾ hrnku pomerančového éterického oleje, jednu polévkovou lžíci melasy, jednu polévkovou lžíci nastrouhaného mýdla a jeden litr vody. Pořádně promíchejte a vzniklou směs nalijte do láhve s rozprašovačem. Pak už jen stačí postřik aplikovat všude tam, kde se mravenci nacházejí.
  • Přemístění mraveniště – Pokud vám selhaly všechny nápady, vyzkoušet také můžete to, že mravence prostě přestěhujete. Přímo na jejich mraveniště postavte větší květináč, který má však odtokové otvory zakryté, je suchý a temný. Mravencům se takové místo zalíbí a sami se do něj nastěhují. Vy už jenom nové mraveniště přenesete na mnohem vzdálenější místo.
Už jste četli?  Sady nářadí jako ideální dárek pro každého kutila

Jak se zbavit mravenců ve skleníku chemickou cestou?

Jestliže jste vyzkoušeli vše možné a nemožné a s mravenci si prostě nevíte rady, je na čase využít mnohem agresivnější prostředky. Existují hotové produkty k likvidaci (gel, křemičitý prášek apod.) nebo nástrahy (mravenčí bufet nebo biocidní nástrahy). Velmi oblíbená je například požeravá nástraha s obsahem pyrethrinu. Nástraha mravence naláká, ti se jedovatou látkou nakrmí hned na místě nebo si ji odvlečou do mraveniště. V nejlepším případě ji pozře i královna, díky níž celá kolonie vyhyne.

Mravenci nejsou jediní škůdci, co mohou potrápit naše rostliny, ať už doma nebo ve skleníku. Často se také setkáme se smutnicemi, které obletují naše květináče. Jak na mušky v květináči?