Potřebuji podložku nebo chránič pro svou novou matraci? Toto je zdaleka jedna z nejčastějších otázek, kterou si lidé kladou, když si pořídí novou matraci. Abychom si mohli na tuto otázku správně odpovědět, je důležité si nejprve popsat rozdíl mezi podložkou a chráničem.

Co je podložka na matraci?

Podložka je zpravidla poměrně silný kus prošívaného materiálu, který sedí na matraci pod prostěradlem. Podložka sice může pomoci do určité míry chránit vaši matraci před obecným opotřebením a poškozením, ale její primární účel je jiný. Obecně vzato si ji pořizujeme, abychom zvýšili pohodlí spánku. Koupě podložky je tak většinou spojena s menší či větší nespokojeností se starší matrací, která začíná dosluhovat. Jejím primárním účelem je tedy přechodně zvýšit komfort stávající matrace, než dojde k nákupu nové. Pokud si kupujete zcela novou matraci, ať už je to pěnová, pružinová nebo jiná, opravdu není potřeba podložku kupovat.

TIP: Kromě matrace je vhodné chránit také svůj polštář s protiroztočovým povlakem, přes který se mikroorganismy nedostanou.

Podlozka_na_ matraci_versus_chranic_matrace

Co je to chránič matrace?

Chránič matrace leží také přímo na povrchu matrace pod prostěradlem (svým způsobem se jedná o druhé prostěradlo). Obvykle je vyroben z bavlny, polyesteru nebo jiného materiálů. Je navržen tak, aby pomáhal odpuzovat tekutiny a zabraňoval pronikání dalších zdrojů znečištění a poškození do matrace (špína, prach, alergeny, roztoči atd.). V případě, že rozlijete pití, do postele vám vleze mazlíček nebo cokoliv jiného, chránič matrace pomůže zajistit, aby vaše matrace zůstala svěží, čistá a hygienicky nezávadná.

Už jste četli?  Umělé oplodnění: Kdy ho hradí pojišťovna?

Nákup chrániče lze proto vřele doporučit každému, kdo si pořizuje novou matraci. Jsou levným způsobem, jak zajistit, aby matrace zůstala čistá a pěkná po mnoho let. Většina chráničů je přitom poměrně tenká, což není vůbec žádný problém, pokud jsou kvalitně vyrobeny. To je důležité, protože zde jde především o to, aby nedocházelo k narušení pohodlnosti samotné matrace během spánku. Kvalitní chránič by měl být takový, abyste při ležení v posteli nepoznali, zda pod prostěradlem je či nikoliv.

Co je tedy pro mě to pravé? Potřebuji chránič matrace nebo podložku?

Pakliže máte starší matraci, se kterou již nejste příliš spokojeni, doporučujeme zakoupit si podložku. Podložky jsou relativně levným způsobem, jak dodat trochu života starším nebo jinak nepohodlným matracím. Pokud se jedná o novou matraci, není vůbec potřeba podložku pořizovat (za předpokladu, že jste s matrací spokojeni, což byste v ideálním případě měli být). Chránič je na druhou stranu téměř nezbytný za jakýchkoliv okolností. Je levný, chrání vaši matraci a pokud je kvalitní, vizuálně ani pocitově nenarušuje to jak matrace působí.