Operativní leasing je u firem jedním z nejoblíbenějších způsobů pořízení automobilu. Kdo o něj může požádat a komu se vyplatí? Podívali jsme se na firemní operativní leasing podrobněji.

Co je to firemní operativní leasing?

Slovo leasing jste už zřejmě někdy slyšeli. Obecně se ale tento termín pojí s „klasickým“ leasingem neboli finančním leasingem. Přestože i „operák“ je leasingem, nemají tyto produkty příliš mnoho společného. Firemní operativní leasing je totiž spíše dlouhodobým pronájmem vozu než jeho koupí. Šlo by také říct, že vůz svěřený k užívání je hlavní součástí velice komplexní služby, která se nazývá operativní leasing.

Sjednáním operativního leasingu získává firma vůz na smluvenou dobu. Nejčastěji jde o tři roky, ale smlouvu lze uzavřít na kratší dobu (např. jeden rok) i mnohem delší období (například pět let). Během této doby platí firma leasingové společnosti každý měsíc splátku operativního leasingu. Na rozdíl od finančního leasingu ale po skončení leasingu operativního nepřechází vůz do majetku firmy, která vůz užívala. Naopak zůstává v majetku leasingové firmy, která si vůz po skončení „nájmu“ opět převezme.

Co je na tom výhodného?

Říkáte si, proč platit splátky za vůz, který následně odevzdáte, když můžete pořídit vůz přes finanční leasing a ten si následně nechat?

Je nutné pochopit, jakým způsobem nad vozem uvažují firmy. Auto je pro ně „pouhým“ nástrojem. Hlavním požadavkem je, aby byl vůz spolehlivý a bylo s ním co nejméně starostí. A přesně tato kritéria nejlépe splňují auta na firemní operativní leasing.

Jde totiž zpravidla o nové nebo zánovní vozy, u kterých se firma může spolehnout na minimální poruchovost. Právě proto firmy nejčastěji volí operativní leasing na 3 až 5 let, v dalších letech již riziko poruchy vozu strmě roste.

Už jste četli?  Jak vybrat komodu?

Operativní leasing nabízí maximální komfort

V případě, že si firma objedná operativní leasing s maximální možnou mírou služeb, nemusí v případě vozu řešit prakticky nic jiného než pohonné hmoty, ostřikovače a úklid. O vše ostatní se postará leasingová společnost, ať už jde o pravidelné servisní prohlídky, přezouvání, nebo třeba dálniční známku.

Díky tomu, že firma fixně platí měsíční částku, která je de facto nájmem, odpadá i složitá byrokracie, výrazně jednodušší je také účetnictví či daňová problematika.

Operativní leasing je tak vhodný pro všechny podnikatele, kteří chtějí mít s vozem minimum starostí a pro něž je primární nalezení jednoduchého a funkčního řešení.

Kdo může firemní operativní leasing využívat?

Firemní operativní leasing je určený pro právnické osoby (ať už jde o jakýkoli typ společnosti) i fyzické osoby podnikatele. Základní podmínkou tedy je, že jde o podnikatelský subjekt.

Vedle toho mohou leasingové společnosti vyžadovat, aby firma měla určitou historii a byla případně schopna doložit svou finanční situaci. Leasingové společnosti totiž zcela logicky nemají zájem o firmy, u kterých je zvýšené riziko, že za službu nebudou schopny řádně platit.