Honosné vozy z řady Continental dobyly svět luxusních automobilů. Nejnovější přírůstek do rodiny si ale zvolil odvážnější cestu výkonu. Vyplatil se Continentalu Speed přejezd od pohodlí k závodním sporťákům? Podle magazínu Robb Report rozhodně ano. Zvolil jej totiž autem roku 2022.

Redakce magazínu Robb Report společně s vybranými 178 čtenáři každoročně hodnotí nejnovější výtvory světových automobilek a vyhlašuje ultimátní vozy roku. V loňském roce si toto prvenství vysloužil vymazlený kousek ze stáje Bentley. Čím porotu tolik uchvátil?

Continental Speed ovládl všechny kategorie

Loňský, již devatenáctý ročník slavnostního vyhlašování nejlepšího auta roku přinesl řadu změn. Porota si dala za cíl maximálně se odpoutat od subjektivního dojmu a rozhodla se na vybraných vozech hodnotit šest hlavních kritérií:

  • vzhled,
  • výkon,
  • luxus a komfort,
  • užitečnost,
  • wow faktor, který v soutěži nesmí chybět.

Vybrané faktory objektivně zhodnocují, jak soutěžící ovlivňují své domovské značky, ale i jaký mají vliv na celkový automoto průmysl.

Poctivé testování všech deseti uchazečů o prestižní titul probíhalo ve městech Napa v Kalifornii a Boca Raton na Floridě. Po řádném vyhodnocení došla porota k závěru, že jen jeden z kandidátů dokázal zazářit ve všech šesti kategoriích – Bentley Continental. Porazil i taková esa jako Ferrari 812 GTS, Rolls-Royce Black Badge Ghost nebo Lamborghini Huracán STO.

Důraz na výkon se vyplatil

Zatímco běžné modely z řady Continental okouzlují fanoušky pohodlím a luxusem, které jsou pro značku Bentley tak typické, Continental Speed se rozhodl zavzpomínat na závodní minulost svých dávných předků. Při jeho navrhování se vývojáři vrátili ke kořenům, respektive k legendárním výkonnostním modelům z dvacátých let minulého století.

Už jste četli?  I auto potřebuje správné obutí a péči o něj: Jak na to?

Continental Speed v sobě samozřejmě ukrývá nejmodernější technologie 21. století. Ale je to právě tradiční šestilitrový motor W12 o síle 650 koní s točivým momentem 900 Nm, kterýmu propůjčuje vítěznou sílu. Sama porota prohlásila, že při každém sešlápnutí pedálu auto doslova jiskří radostí. Christophe Georges, prezident Bentley Americas, pak řekl, že Continental GT Speed je ultimátním vyjádřením výkonu Bentley.

Bez luxusu by to ale stejně nešlo

Ten nejrychlejší si ale pro vysněný titul nedojede. Ačkoli je výkon úctyhodný, luxus a pohodlí se v případě Continentalu Speed nenechají upozadit. Poctivá řemeslná práce mistrů z Bentley je i zde jasně patrná. Interiér tvoří kombinace prvotřídních materiálů včetně kůže, dýhy a nejkvalitnějších kovů. A stejně jako všechny jiné modely značky Bentley i Continental Speed si budoucí majitel může upravit na míru podle své libosti.

Stále nevěříte, že tak dokonalé auto může existovat? Pak nezbývá nic jiného než si jízdu v Continentalu Speed vyzkoušet na vlastní kůži.