Výběr keře na živý plot je důležitý nejen z hlediska jeho podoby nebo nároků na údržbu, ale také proto, že je to otázka na mnoho let. Vybírejte proto pečlivě a s rozmyslem, ať váš pozemek zdobí krásný živý plot, který vám bude dělat jen samou radost. Kvetoucí keře na živý plot v sobě spojují krásu s praktickou stránkou. Jaké jsou vhodné keře na živý plot?

Keře na živý plot a vlastnosti, které by měly splňovat

Stojíte na samotném začátku a ještě nevíte, pro jaký keř se rozhodnout? Pak vám určitě pomůže stručný přehled vlastností, které by měly keře vhodné na živý plot splňovat:

  • odolnost vůči plevelu a přítomnosti sousedních druhů
  • vysoká regenerační kapacita
  • odolnost vůči stínění
  • odolnost vůči častému řezu

Láká vás kvetoucí živý plot?

Velkou chloubou a ozdobou zahrady jsou kvetoucí živé ploty. Ty potěší na pohled a mimo to splní i další očekávání – například ohraničí pozemek a zajistí soukromí. Pokud chcete, aby živý plot na vaší zahradě nejen prakticky sloužil, ale i esteticky vyčníval, vybírejte mezi keři, které vám tuhle parádu dokážou nabídnout.

Mezi oblíbené kvetoucí keře na živý plot patří:

  • Mahonie
  • Hlohyně
  • Jasmín
  • Zlatice
  • Vajgélie

Mahonie udělá radost bohatým květem

Chcete-li se těšit z bohatě kvetoucího živého plotu, doporučujeme vsadit na mahonii. Ta patří mezi oblíbené kvetoucí keře na živý plot a kromě toho, že bohatě kvete a potěší vás na pohled krásně žlutými kvítky, je také bohatě rozvětvená. Od září se žlutě zbarvené květy mění v černomodré plody. Živý plot tak bude mít rázem jinou podobu a stane se ozdobou vaší podzimní zahrady.

kere-vhodne-na-zivy-plot-mahonie

Mezi klasické keře vhodné na živý plot patří i nepropustná hlohyně

Hlohyně spadá mezi klasické živé ploty, nabídnout vám může i parádní vzhled. Pyšní se totiž svými barevnými tobolkami. Výhodou hlohyně je fakt, že přes tento živý plot nepronikne žádný nezvaný host. Odradí nejen zloděje, ale vyhýbají se mu dokonce i kočky. Hlohyně patří mezi kvetoucí živé ploty, které dorůstají do výšky až tří metrů. Od května vám udělá radost svými bílými kvítky, plody jsou potravou pro ptáky, díky kterým bude na vaší zahradě stále živo a veselo.

Už jste četli?  Objevování letních odrůd jablek: fascinující svět výsadby a péče

Jasmín potěší květy i krásnou vůní

Jasmín neboli pustoryl věncový určitě musí zaznít na seznamu. Patří totiž mezi oblíbené, a především příjemně voňavé keře na živý plot. Výhodou tohoto živého plotu není jen bohaté kvetení od května do června, ale také krásná vůně. Dorůstá do výšky 2,5 metru, nejlépe se mu daří na slunečném, případně polo stinném místě. Není náročný na údržbu, stačí provádět řez jednou ročně po odkvětu.

jake-jsou-vhodne-kere-na-zivy-plot-jasmin

Zlatice je rychle rostoucí keř nenáročný na údržbu

Hledáte-li na svou zahradu rychle rostoucí, a navíc nenáročný, živý keř, můžeme vám doporučit zlatici. Ta si neklade vysoké nároky na půdu ani na klimatické podmínky. Kvetoucí živý plot vám udělá radost už v březnu, kdy se na něm začnou objevovat květy. Na konci dubna se pak můžete těšit, že se keř krásně zazelená, na podzim pak sytě zelenou barvu změní na červenou a rázem se z něho stane zajímavý prvek ve vaší zahradě.

Vysoká vajgélie vás mile překvapí

Pro obyvatele města, kteří si chtějí i v tzv. betonové džungli užít dotek přírody, radíme vsadit na vajgélii. Spadá mezi kvetoucí keře na živý plot, dorůstá do výšky až tři metry, proto i ve městě zajistí dostatek soukromí před nezvanými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích lidí. Vajgélie kvete od května do června velkými trubkovitými květy. Nejlépe se jí daří v propustné půdě, má ráda slunečná i polo stinná stanoviště a skvěle snáší znečištěné ovzduší.

Máte zahrádku či skleník? Pak už jste se možná setkali s některými škůdci nebo chorobami rostlin. Zjistěte, jak se zbavit padlí, jak na mšice ve skleníku nebo jak vyrobit pot-pourri z květů ze zahrady.