Říká se, že nic zásadního a důležitého v životě není zadarmo. Je to jistě v mnoha záležitostech naprostá pravda. Platí to i pro cizí jazyk. Vždy je zapotřebí věnovat více či méně úsilí a času, abychom to zvládli. Záleží také na tom, jak jsme pro studium jazyků disponováni. Nikdy to ale nepůjde bez naší snahy a časové investice.

Naučit se cizí jazyk tedy není zadarmo, ale může být zdarma. A to není totéž. Prostě nebudete muset investovat ani korunu (nebo jen velmi málo) a můžete se směle spustit do studia. Naučit a zdokonalit se v něčem novém také pomůže cítit se lépe, zvedne vám sebevědomí, a tak třeba napomůže i získat lepší práci.

Tip číslo 1 – bezplatné kurzy v několika podobách

Jednou z možností je využití bezplatných kurzů s rodilými mluvčími. Opravdu něco takového existuje. Tímto způsobem můžete studovat anglický jazyk, který s vámi budou trénovat dobrovolníci z řad rodilých mluvčích. Ti za to naopak očekávají zdokonalení v českém jazyce. Je to tedy tak trochu výměnný obchod. To jsou ale spíše rady pro alespoň mírně pokročilé.

  • Pokud potřebujete odrazový můstek a máte navíc přístup k internetu, máte vyhráno.
  • Stačí si najít bezplatné jazykové kurzy online a pustit se do práce.

Velkou výhodou, kterou tato možnost přináší, je fakt, že si můžete přizpůsobit studium svým časovým možnostem. Tímto způsobem můžete začít studovat nejen angličtinu, ale také němčinu a španělštinu. Kurzy jsou většinou koncipované tak, aby byla pochopena i gramatika. Nechybějí kontrolní testy a samozřejmě pozvolné rozšiřování slovní zásoby. Tyto weby pomáhají i studentům při přípravě na maturitní jazykové zkoušky.

cizi-jazyk-anglictina-zdarma

Tip číslo 2 – sledujte a poslouchejte cizí jazyk

Každý znalec problematiky vzdělávání se v cizích jazycích vám potvrdí, že není možné naučit se cizí řeč bez poslechových cvičení. Pokud se vám zdají fádní a nudná a zejména, jestli jste už o trochu dále, pak je ideálním tréninkem sledování filmů a seriálů v originále. A pokud možno bez titulků. Ty totiž svádějí k čtení a pak by přišel celý výsledný efekt vniveč.

Už jste četli?  Jak správně reklamovat vadné zboží

Pokud nejste ještě příliš pokročilí a mluvená řeč by vám dělala potíže, pak jsou titulky pochopitelně povoleny. Nepochopení dialogů by vás mohlo docela otrávit a odradit od dalšího studia. Případně můžete zkusit v daném cizím jazyce. Jestliže máte s jazykem stále ještě malé zkušenosti, pak se nejprve soustřeďte na pohádky. U nich je většinou řeč pomalejší a srozumitelnější.

Odradit od studia cizího jazyka vás nemusí ani nedostatek času. V současné době existuje celá řada bezplatných aplikací do chytrého telefonu, které můžete využívat například při čekání na autobusové zastávce, jízdě hromadným dopravním prostředkem nebo i při kondičním běhání v parku.

vyuka-jazyku-online-zdarma-sledovani-filmu

Tip číslo 3 – prostě si povídejte

Dalším dobrým tipem pro zdokonalování znalosti cizího jazyka je komunikace s rodilým mluvčím. Jestliže jste komunikativní typ, pak s tím nebudete mít žádné potíže. Stačí si najít cizojazyčně hovořícího přítele. Otázka, kde ho hledat, není také vůbec složitá. Existuje mnoho seznamovacích serverů, kde najdete vhodný protějšek. Pokud hledáte studenta, pak postačí přidat na nástěnku školy nebo univerzity inzerát s vaším oznámením.

Tento nápad nemusejí ale zavrhovat lidé odrostlí školním lavicím. Mohou totiž u sebe například ubytovat zahraničního studenta nebo mladého turistu. Ani zde nebudete mít problém s hledáním. A nemusíte mít ani obavu, že si do svého bytu nastěhujete nežádoucí osobu. Stačí se přihlásit do speciálního programu. Kromě toho existují (zejména v Praze) i různé kavárny, kde se scházejí lidé doslova z celého světa a vzájemně si pomáhají ve zvládnutí cizího jazyka. Atmosféra je přátelská, uvolněná a učení podle zkušeností návštěvníků jde doslova samo. A vůbec nezáleží na tom, kdo ze které země pochází. Společnou řeč tu najdete vždy.