Mušky octomilky jsou nevítanou návštěvou v našich domácnostech. Láká je vůně ovoce, nepohrdnou však ani zeleninou nebo zbytky v kuchyni. Chutná jim nedopité víno ve vaší sklenici a s chutí se slétnou i na odpadkový koš. Máme pro vás několik tipů, jak se s otravnými muškami vypořádat.

Co jsou drobné mušky zač?

Octomilku (Drosophila) znáte pod několika názvy, například octová muška, černá či vinná muška. Podle toho lze odvodit, na čem si pochutnávají. Je to ovoce, zelenina, zbytky jídla, nedopitá sklenka se šťávou nebo vínem a vše co kvasí. Jak se k nám dostanou? Stačí, aby jich několik přiletělo oknem a neuvěřitelně rychle se vám doma rozmnoží. Rozhodně to není záležitost jen neudržovaných domácností, líbí se jim i v naleštěné kuchyni.

Jak na octové mušky

Jak začít? Nejprve je zkuste nalákat. Položte do kuchyně ovoce, plátek citronu nebo sklenku se šťávou. Nebude trvat dlouho a bez problémů jich tam bude hejno. Jak dál? Přečtěte si několik vyzkoušených tipů, díky kterým se octomilek zbavíte.

jak-na-octomilky

Pomocník vysavač

Účinnost metody spočívá v rychlosti a pravidelnosti. Pokud uvidíte kolem potraviny létat hejno mušek, vytáhněte vysavač a jednoduše je na nevyšší výkon vysajte. Ovoce můžete nachystat jako lákadlo a opakovaně obtížný hmyz vysávat. Nevyřeší to váš problém na 100 %, ale je to možnost, jak se alespoň větší části octomilek zbavíte.

Nastražte past

Jednoduché pasti zvládnou všichni. Připravte si plastové lahve, kterým uříznete horní část, nebo zavařovačky. Do nádoby nalijte trochu šťávy nebo dejte kousek ovoce a překryjte potravinářskou folií, případně postačí i sáček. Propíchejte špejlí dírky. Octomilky mají dobrý čich, během chvilky se dostanou dírkami dovnitř, ven však už netrefí. Takových pastí si můžete vyrobit více a rozmístit je po kuchyni.

jak-na-octove-musky

Kuchyňský odpad i koš jsou rájem pro octomilky

Koš plný zbytků i kuchyňský odpad jsou rájem pro ovocné mušky. Pravidelně vynášejte odpadkový koš nebo alespoň zbytky ovoce zabalte. I octomilky si rády pochutnají na vaší zdravé večeři. Stejně tak vyčistěte odpad ve dřezu, je to místo, kde se tomuto hmyzu daří.

I chemie funguje

Pokud nejste kutilové a nechce se vám vyrábět domácí pasti, další způsob, jak na octové mušky, je koupit chemické lapače a pasti. Pořizovací cena není vysoká a vydrží 1–2 měsíce. Výhodou je, že pasti umístíte a dál se o ně nemusíte starat.

Povolejte na pomoc masožravku

Máte doma problémy nejen s octomilkami, ale i jiným hmyzem? Elegantním a čistě přírodním pomocníkem je masožravka. Pěstování se nemusíte bát, poraďte se v zahradnictví o jejich vhodné kombinaci. Rostlinka je vkusným doplňkem do bytu a můžete pozorovat, jak se s otravnými muškami vypořádá.

jak-na-octomilky

Několik rad na závěr

  • Udržujte čistotu v kuchyni, všechny vylité tekutiny a zbytky jídla ihned odstraňujte
  • Ovoce a jiné potraviny, které octomilkám chutnají, skladujte v uzavíratelných nádobách
  • Větrejte, octomilky nemají rády průvan
  • Čistěte odpad a vynášejte pravidelně koš
  • Nepřelévejte pokojové květiny, vlhká půda je rájem pro jejich množení

Už jste četli?  Jak vytvořit i z bytu na sídlišti oázu klidu?