Průmyslové váhy jsou speciální metrické systémy, které se používají především pro průběžné určování hmotnosti v rámci výrobních či testovacích procesů. Právě z tohoto důvodu existují různé druhy průmyslových vah speciálně upravených tak, aby odpovídaly konkrétnímu technologickému požadavku daného procesu. Víte, kde všude se různé typy průmyslových vah aplikují?

Druhy průmyslových vah a jejich uplatnění

V současné době je možné se setkat s různými druhy průmyslových vah, jež se mezi sebou liší především nosností, rozsahem, přesností a také celkovými rozměry. Pokud pro svůj provoz vybíráte vhodný typ váhy, měli byste se primárně zaměřit na její účel – ten specifikuje všechny uvedené parametry. Standardně lze rozlišovat průmyslové váhy následujících typů:

  • podlahové nebo nájezdové – určené pro vážení zboží nebo dopravních prostředků
  • závěsné – jež se užívají pro vážení břemen na jeřábech či dopravnících
  • kompaktní – určené pro vážení produktů, zboží nebo předmětů menších rozměrů s běžnou nebo vysokou přesností

Průmyslové váhy velkých rozměrů a nosnosti

Podlahové a nájezdové váhy mají obvykle velké rozměry, jež současně omezují jejich přesnost. Tyto váhy dosahují vysoké nosnosti a mohou být upravené nejen k nájezdu, ale také k umístění konkrétního typu nádoby, na kterou se tárují. V této kategorii lze pořídit váhy určené k vážení zboží včetně dopravního prostředku (nájezdové váhy) jež se používají převážně v logistice, ale také plnící či paletové váhy (paletový vozík s odvažovacím systémem), či zapuštěné podlahové váhy pro větší břemena.

prumyslove-vahy

Závěsné váhy

Pro vážení zavěšených břemen se užívají závěsné váhy. Tyto systémy bývají opatřeny hákem s předepsanou nosností a zavěšují se přímo na závěsné zařízení systému, na němž jsou provozovány. Obvykle se jedná o váhy určené pro jeřáby.

Už jste četli?  Jak vytvořit i z bytu na sídlišti oázu klidu?

Kompaktní váhy

Největší skupinu odvažovacích technologií pak tvoří kompaktní váhy. Ty se využívají pro mnohem menší břemena než váhy velkorozměrové nebo závěsné a jsou určeny buď pro malé produkty, nebo pro testování. Jedná se buď o běžné váhy měřící s přesností na desítky až desetiny gramů, nebo velmi přesné laboratorní váhy. V této kategorii lze nalézt prakticky veškeré typy vah, jež se používají v průmyslových, ale také v běžných komerčních provozech či domácnostech. Nosnost těchto vah je mnohdy velmi nízká a koreluje právě s požadovanou přesností.

Tip: Zjistěte, jak vybrat průmyslovou váhu.