Průmyslové váhy jsou speciální metrické systémy, které se používají především pro průběžné určování hmotnosti v rámci výrobních či testovacích procesů. Právě z tohoto důvodu existují různé druhy průmyslových vah speciálně upravených tak, aby odpovídaly konkrétnímu technologickému požadavku daného procesu. Víte, kde všude se různé typy průmyslových vah aplikují?

Druhy průmyslových vah a jejich uplatnění

V současné době je možné se setkat s různými druhy průmyslových vah, jež se mezi sebou liší především nosností, rozsahem, přesností a také celkovými rozměry. Pokud pro svůj provoz vybíráte vhodný typ váhy, měli byste se primárně zaměřit na její účel – ten specifikuje všechny uvedené parametry. Standardně lze rozlišovat průmyslové váhy následujících typů:

  • podlahové nebo nájezdové – určené pro vážení zboží nebo dopravních prostředků
  • závěsné – jež se užívají pro vážení břemen na jeřábech či dopravnících
  • kompaktní – určené pro vážení produktů, zboží nebo předmětů menších rozměrů s běžnou nebo vysokou přesností

Průmyslové váhy velkých rozměrů a nosnosti

Podlahové a nájezdové váhy mají obvykle velké rozměry, jež současně omezují jejich přesnost. Tyto váhy dosahují vysoké nosnosti a mohou být upravené nejen k nájezdu, ale také k umístění konkrétního typu nádoby, na kterou se tárují. V této kategorii lze pořídit váhy určené k vážení zboží včetně dopravního prostředku (nájezdové váhy) jež se používají převážně v logistice, ale také plnící či paletové váhy (paletový vozík s odvažovacím systémem), či zapuštěné podlahové váhy pro větší břemena.

prumyslove-vahy

Závěsné váhy

Pro vážení zavěšených břemen se užívají závěsné váhy. Tyto systémy bývají opatřeny hákem s předepsanou nosností a zavěšují se přímo na závěsné zařízení systému, na němž jsou provozovány. Obvykle se jedná o váhy určené pro jeřáby.

Už jste četli?  Proč je výhodné nakupovat léky online?

Kompaktní váhy

Největší skupinu odvažovacích technologií pak tvoří kompaktní váhy. Ty se využívají pro mnohem menší břemena než váhy velkorozměrové nebo závěsné a jsou určeny buď pro malé produkty, nebo pro testování. Jedná se buď o běžné váhy měřící s přesností na desítky až desetiny gramů, nebo velmi přesné laboratorní váhy. V této kategorii lze nalézt prakticky veškeré typy vah, jež se používají v průmyslových, ale také v běžných komerčních provozech či domácnostech. Nosnost těchto vah je mnohdy velmi nízká a koreluje právě s požadovanou přesností.

Tip: Zjistěte, jak vybrat průmyslovou váhu.