Nahřívací polštářek by měl být součástí každé domácnosti. Dokáže ulevit od bolesti celé rodině. Ženám pomůže během menstruačních bolestí či při bolestech hlavy, malým dětem od bolesti bříška a výborně se hodí i při problémech se zády nebo nejrůznějších revmatických bolestech končetin a kloubů. Nemusíte je hned kupovat. Poradíme, jak si vyrobit nahřívací polštářek doma.

Co budete k výrobě polštářku potřebovat

Než začnete s výrobou, ujasněte si, jaké bude nejčastější použití vašeho výrobku. Pokud budou polštářek používat děti, vyrobte spíše menší. Pro malá miminka se hodí rozměr 15 × 15 cm. Polštářek může mít i atypický tvar, ale švadlenám začátečnicím určitě doporučujeme čtverec nebo obdélník.

K výrobě polštářku si připravte pevnější látku. Použijte buď zbytky látek, které doma najdete, nebo třeba starou flanelovou košili či povlečení. Dále potřebujete jehlu, nit a vhodnou náplň do polštářku.

Typy nahřívacích polštářků podle druhu náplně

Jako náplň do polštářku použijte třešňové pecky, pohankové či špaldové slupky, hroznová zrníčka nebo lněné semínko.

  • Třešňové pecky seženete snadno. Pokud na zahradě nemáte třešeň vy, tak někdo z vašich známých určitě ano. Třešňové pecky dlouho drží teplo. (Déle než pohankové nebo špaldové slupky.) Polštářek s nimi navíc můžete použít i při masáži. Velkou výhodou polštářku z třešňových pecek je, že polštářek můžete s klidem vyprat a nic se nestane.
  • Pohankové ani špaldové slupky se nedají prát, ovšem mají i své výhody. Velmi dobře se přizpůsobují tvaru těla. Pohankové slupky mají výborné mikromasážní účinky, špaldové slupky jsou zase o něco měkčí a jemně šustí. Mnoho dětí i dospělých tento zvuk uklidňuje.
  • Lněné semínko a hroznové pecky jsou sice měkké a jemné na dotek, ale nedrží tak dlouho teplo. Špatně také snášejí vlhkost a rozhodně polštářky s těmito náplněmi nelze prát.
Už jste četli?  Co můžete fotit doma

Tip: Do polštářku můžete přidat i bylinky, například levanduli. Ovšem pozor, pokud chcete polštářek používat při bolestech hlavy, použití bylinek dobře zvažte. Je možné, že by vám přílišná vůně byla spíše nepříjemná.

Jak si vyrobit nahřívací polštářek a jak ho používat

  1. Z připravené látky si vystřihněte dva stejné tvary a po rubu je sešijte k sobě. Nechte si pouze malý otvor na plnění polštářku.
  2. Poté obraťte polštářek na líc a vsypte do něj vámi vybranou náplň. (Pozor, polštářek by neměl být úplně plný, aby se pak přizpůsobil tvaru těla.)
  3. Otvor zašijte. A máte hotovo.

Až bude třeba, vložte polštářek do mikrovlny, zahřejte ho asi na minutu a následně přiložte na bolavé místo.

Tip: Možná jste nevěděli, že váš polštářek může být i chladivý. Stačí, když ho místo do mikrovlnky dáte na chvíli do mrazáku.

Zjistěte, jak hřejivý polštářek aplikovat.