Led je naprosto nepostradatelnou součástí osvěžujících nealkoholických nápojů, ale neobejde se bez něj ani řada těch s přídavkem alkoholu. Abyste ho měli dostatečnou zásobu, nemusíte si přitom kupovat žádná drahá a zbytečná tvořítka. Poradíme vám, jak vyrobit formu na led sami doma, a vy ho díky tomu budete mít stále po ruce.

Představte si, že k vám přijdou přátelé, nalijete jim drinky a oni se začnou shánět po ledu. Pokud ho nemáte hotový, tak jim jen těžko posloužíte. Proto je nutné si už s předstihem uvědomit, za jak dlouho zamrzne voda v mrazáku a dostatečně brzo ji nalít do formiček, abyste měli led včas připravený. I u malých formiček počítejte minimálně se čtyřmi hodinami času, než voda zmrzne.

Jak vyrobit formu na led

Pokud jste pohodlní, nebo se vám nechce nic tvořit, můžete si formu na led samozřejmě koupit, a to ať už silikonovou, plastovou nebo ve formě igelitového uzavíratelného sáčku. Ale pokud chcete být originální, můžete si ji vytvořit sami. Není to žádná věda a bude vás to bavit. Stačí jen popustit uzdu své fantazii.
Skvělou formou na led, z níž vzejdou zcela originální „kostičky“, je třeba jakýkoliv plastový obal od bonboniéry. Můžete také použít víčka od PET lahví a v nich vodu zmrazit. Stejně poslouží formičky na vánoční cukroví.
Pokud potřebujete hodně ledu, abyste ho pak dali třeba do džbánu, je možné zmrazit vodu v PET láhvi, pak ji rozříznout a led rozbít na kousky. Podobně se dá zmrazit voda i v pevném igelitovém sáčku, načež zmrzlou masu rozbijete třeba paličkou na maso.

Už jste četli?  Jak vyrobit formu na trdelník? Je to rychlovka

Jak udělat led bez formy?

Možná uvažujete, jestli jde led udělat i nějak jinak, bez formy. Ale nějakou nádobku, sáček nebo cokoliv, v čem udržíte vodu, zkrátka potřebovat budete – ať už to bude vaše home-made forma nebo nějaká koupená. Rozlitá voda v mrazáku je totiž snad to nejhorší, co vás může potkat. Proto postupujte velmi obezřetně a ani s přeplňováním formiček to nepřehánějte.

Zajímavější verze

Pokud přemýšlíte, jak udělat z obyčejného ledu něco zajímavějšího, tak se opět fantazii meze nekladou. Nejde zdaleka jen o možnost dělat díky různým formám odlišné tvarované kousky ledu. Můžete je klidně před zmrznutím i ochutit. Skvělé je přidat do vody před zmrazením třeba kapku šťávy, případně se dá mrazit třeba také sladká limonáda. Můžete do vody přidat i listy máty nebo jiných vonných bylin, aby led nejen vypadal hezky, ale dodal pak nápoji i zajímavou chuť. Opět je to jen a jen na vás a z povinnosti, jak vyrobit led, se může stát skutečné umění.

Než utrácet peníze za různí formy, dají se snadno vytvořit i doma. Poradíme také, jak vyrobit formu na trdelník. Vyzkoušejte i naše další zajímavé babské rady.