Nepříjemné a obtěžující cukání v oku zná asi většina z nás. Obvykle přijde bez varování a stejně tak odejde. Je to poměrně běžný jev a může mít řadu příčin. Povzbuzující je, že se většinou nejedná o nic vážného.

Co způsobuje tik v oku

Nejčastější příčinou tiku v oku je stres a únava. Psychické vyčerpání a vystavení stresovým faktorům může vyústit v samovolné záškuby. Je třeba se na chvilku zastavit, odpočinout si a najít si relaxační činnost.

Potíže mohou pramenit i z nedostatku spánku a namáhání očí. Problém dnešní doby je digitální únava – nadměrné používání počítačů, chytrých telefonů a tabletů. Pokud se to sejde s nedostatečným spánkovým režimem, je to přímo vražedná kombinace.  

Počátek vašich potíží může být v nadměrném užívání kofeinu či alkoholu. Popřípadě chybí některé živiny ve stravě (nejčastěji hořčík a vitamíny skupiny B). Záškuby mohou způsobovat některé léky nebo například oční stavy, jako syndrom suchého oka či zánět.

Kdy je čas navštívit lékaře

U menšího množství případů může jít o vážnější problém. Pokud vás trápí dlouhodobý tik v oku a přidávají se k němu další symptomy, jako je dvojité vidění, záškuby jiných částí obličeje, výtok, zarudnutí a další změny vzhledu, je třeba navštívit odborníka. Mohou ohlašovat příchod vážnější choroby.

cukani-v-oku

Co pomůže na tik v oku

Důležitá je změna životního stylu. Dostatek spánku, odpočinku, věnovat se relaxačním činnostem – skvělá je třeba Hatha jóga. Dopřejte očím odpočinek, každých 10 minut odvraťte zrak od obrazovky, zamrkejte a zaostřete na vzdálenější bod.

Tip: Máte problémy s usínáním? Přečtěte si naše rady, jak snadno usnout.

Doplňte také hořčík a vitamíny B. Omezte spotřebu alkoholu, kofeinu a nikotinu. Ve vzácných případech, pokud lékař vyloučil vážnější příčinu, se aplikuje injekce botoxu, oční víčka na ni obvykle reagují okamžitě a dojde k úlevě.

Už jste četli?  Krevní tlak v těhotenství a riziko preeklampsie