Plánujete vozit za autem vozík s nákladem, nebo nosič na kola? V tom případě budete potřebovat tažné zařízení. Existují dva hlavní typy tažných zařízení: pevné a odnímatelné. Oba druhy mají své výhody a nevýhody, které si nyní ukážeme.

Pevné tažné zařízení

Pevné tažné zařízení se instaluje trvale na vozidlo a není možné ho jen tak odstranit.

Výhody pevného tažného zařízení

  1. Největší výhodou je rozhodně vysoká nosnost. Pevné tažné zařízení bývá vyrobené z pevných a odolných materiálů. To vám tak umožní vézt těžký náklad ve vozíku či plně naložený nosič na kola. Pevné tažné zařízení je také vysoce stabilní, takže je zaručena bezpečnost při převozu nákladu.
  2. Druhou hlavní výhodou je cena. Pevné tažné zařízení je levnější než odnímatelné tažné zařízení.

Nevýhody pevného tažného zařízení

  1. Je prakticky nemožné snadno odejmout pevné tažné zařízení. Ve chvíli, kdy si ho jednou necháte nainstalovat již není cesty zpět. Budete se muset smířit s ocelovou koulí v zadní části vozu i ve chvíli, kdy tažné zařízení nepoužíváte.
  2. S tím souvisí i horší estetika vozu. Zejména na luxusních automobilech nevypadá pevné tažné zařízení vůbec hezky. Měli byste na něho také myslet při parkování. Tažné zařízení o něco prodlouží váš vůz a náraz koulí do plastové části jiného vozu bývá často kritický.

Odnímatelné tažné zařízení

Odnímatelné tažné zařízení se může celkem rychle odstranit z vozidla a v případě potřeby ho použít i na jiném voze.

Výhody odnímatelného tažného zařízení

  1. Odnímatelné tažné zařízení lze poměrně snadno odstranit ve chvíli, kdy není potřeba. Vzhled vozu tak nenarušuje nevzhledná ocelová koule v zadní části vozu.
  2. Ve chvíli, kdy nemáte tažné zařízení na voze navíc neriskujete poškození jiného vozu při parkování.
Už jste četli?  Firemní vůz na operativní leasing. Pro koho je vhodný?

Nevýhody odnímatelného tažného zařízení

  1. Odnímatelné tažné zařízení má obvykle o dost nižší nosnost než pevné tažné zařízení. To znamená, že není vhodné pro přepravu extrémně těžkých nákladů. Bývá také méně stabilní.
  2. Odnímatelné tažné zařízení je o něco dražší než pevné tažné zařízení. Je to logické, protože musí být vyrobeno z lehčích materiálů a je vybaveno dalšími prvky pro snadné odstraňování a připojování.

Potřebujete tažné zařízení pro váš vůz? Vyzkoušejte služby e-shopu Tažné Rameder. Na jejich webu najdete konfigurátor, takže jednoduše zvolíte typ, rok výroby a motorizaci vašeho vozu a vyjedou vám možnosti, které jsou vhodné pro vaše auto.